Amerykanie kupują domy w Europie. "W moim kraju mnie nie stać"

Amerykanie kupują domy w Europie / Fot. Scott Webb
Amerykanie kupują domy w Europie / Fot. Scott Webb, Unsplash.com
Amerykanie, których nie stać na domy u siebie, przenoszą się do Europy. Zaporowe ceny mieszkań i domów w USA to jedno, ale silny dolar w stosunku do euro - drugie. Mamy do czynienia z falą przesiedleń.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Coraz więcej Amerykanów przenosi się do Europy. W USA koszty życia znacznie wzrosły, a ceny domów są bardzo wysokie. Jeśli dodamy do tego, że obecnie 1 euro to 1,02 dol., przeprowadzka do Europy wydaje się atrakcyjna. Z pracą też nie będzie problemu, bo j. angielski już znają, a wielu z nich pracuje też zdalnie i ciągle realizuje zadania dla amerykańskich pracodawców. 

Inspiracje: Kate Upton

Gdzie przenoszą się Amerykanie? Najpopularniejsze kierunki to Włochy, Portugalia, Hiszpania, Grecja i Francja. Dla przykładu liczba wniosków od Amerykanów, którzy chcą przenieść się do Grecji, wzrosła w okresie od kwietnia do czerwca do 40% w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku. Z kolei we Francji i Włoszech popyt ze strony USA jest najwyższy od co najmniej trzech lat. 

Nabywcami nieruchomości w Europie często są emeryci lub w miarę zamożni Amerykanie. Ale nie brakuje ludzi młodych, którzy pracują zdalnie i przy komputerze. Stary Kontynent przyciąga niskimi - jak dla Amerykana - cenami, zwłaszcza jeśli chodzi o małe mieszkania w niekoniecznie największych, najbardziej popularnych miastach. 

Ponadto wielu Amerykanów przyznaje, że do przeprowadzki skłonił ich nie tylko parytet walut, ale niższe wskaźniki przestępczości w porównaniu do niektórych amerykańskich miast, a także podziały polityczne. W Europie szukają spokojniejszego stylu życia. 

Sprawdź: Youtuberzy

Bloomberg informuje np. o kobiecie, która uzbierała 300 tys. dol. w gotówce, ale i tak nie miała szans na zakup domu w swoim regionie. Musiała go wynajmować, płacąc nawet 2500-3000 dol. miesięcznie za wynajem. Tymczasem we Włoszech kupiła nie tylko dom o powierzchni 290 m2, ale też mniejszy dom obok razem z miejscem na sklep o powierzchni 74 m2. Za wszystko zapłaciła ok. 100 tys. euro. 

Dla porównania średnia cena domu np. w Atlancie to 404 tys. dol., czyli o niespełna 20% więcej niż rok temu. "Rosnące koszty życia sprawiły, że życie w jakimkolwiek większym amerykańskim mieście jest droższe niż w miastach europejskich" - mówi bohater wywiadu amerykańskiego serwisu. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ