ABC Przedsiębiorcy. Mieć czy być

Mieć czy być
Mieć czy być, fot. Shutterstock
Nie czas na filozofowanie, czas na działanie – tak można by podsumować myślenie o biznesie do wybuchu pandemii. Ale teraz, po niemal trzech latach naznaczonych kryzysami i wydarzeniami, których nie dało się przewidzieć, warto jednak chwilę pomyśleć o filozofii.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2023 (90)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

1. Panta rhei Heraklita z Efezu może się stać mottem współczesności. W końcu rozwój technologii sprawił, że to, co wczoraj było odkrywcze dziś jest już codziennością. Dlatego planując inwestycje i budowanie zasobów firmy, warto poważnie zastanowić się, czy posiadanie sprzętu lub technologii to najlepszy wybór. Czy nie okaże się, że za kilka miesięcy pojawią się nowe możliwości, które będą dla nas niedostępne, bo zdecydowaliśmy się „mieć”, a nie użyć, wyleasingować czy pożyczyć.

2. Weź tyle, ile potrzebujesz, daj tyle, ile możesz Sokratesa to maksyma, która ułatwia zarządzanie zasobami. Sezonowość jest wpisana w każdy biznes. Zarówno liczba zamówień, jak i zasoby finansowe się zmieniają, warto zachować możliwość elastycznego zarządzania i dostosowywania się do aktualnej sytuacji. W tym kontekście posiadanie nie wydaje się najatrakcyjniejszą formą używania sprzętów czy technologii.

3. Mam odwagę się mylić Hegla to klucz do szukania swojej drogi, swojej strategii. W myśleniu o niej wpisane są nie tylko sukcesy, ale także możliwe potknięcia. Aby ich konsekwencje były mniej bolesne, warto korzystać z rozwiązań, w których jest miejsce na krok do tyłu, takich jak leasing czy wynajem, bo sytuacja, potrzeby czy decyzje mogą się zmieniać i zawsze warto mieć możliwość wycofania się.

---

Warto to przemyśleć

Autor komentarza: Bartosz Bakes, dyrektor Departamentu Sieci Sprzedaży EFL

Przedsiębiorcy coraz częściej szukają elastycznych rozwiązań, które w obliczu pandemii i wojny, rosnącej inflacji i wysokich stóp procentowych pozwolą im nie tyle „mieć”, co „być”. Rozwiązań, które umożliwią firmom mieć „na placu” tylko sprzęt najbardziej podstawowy, konieczny do prowadzenia codziennej działalności, a pozostały będą mogły wynajmować wtedy, kiedy im rzeczywiście będzie potrzebny. Dziś największą barierą w najmie jest przywiązanie do własności przedsiębiorców MSP. Jednak jak wynika z ubiegłorocznego raportu EFL „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”, najem jako forma finansowania środków trwałych zyskuje coraz większą popularność.

Podobnie jak w przypadku leasingu usługi znanej na rynku od ponad 30 lat. Wynajmować można różnego rodzaju środki trwałe takie jak samochody osobowe i ciężarowe, maszyny rolnicze i budowlane, wózki widłowe i roboty czy sprzęt IT. Najem to stosunkowo nowa usługa z dużym potencjałem. Najważniejsze korzyści z najmu maszyn, urządzeń i samochodów to brak potrzeby angażowania dużych środków w zakup, stałe przewidywalne koszty dostępu do urządzeń, opieka serwisowa i urządzenia zastępcze. Ważny jest również dostęp do sprawnego sprzętu i poczucie, że nie zawiedzie, a w przypadku dużych maszyn możliwość ich transportu.

---

EFL powstał w 1991 r. jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Oferuje szeroki pakiet rozwiązań dla biznesu: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring.

My Company Polska wydanie 3/2023 (90)

Więcej możesz przeczytać w 3/2023 (90) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ