30 czerwca mija ważny termin dla przedsiębiorców. Brak jednego dokumentu może sporo kosztować

oświadczenie
prąd / Fot. Shutterstock / New Africa
Przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z preferencyjnych stawek za energię elektryczną, muszą do końca roku złożyć stosowne oświadczenie. Jego brak może sporo kosztować.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Maksymalna cena energii elektrycznej

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy w drugiej połowie 2024 roku korzystali z gwarantowanej maksymalnej ceny energii elektrycznej na poziomie 693 zł za MWh, mają czas tylko do 30 czerwca 2025 roku, aby złożyć odpowiedni dokument u swojego dostawcy energii. Niespełnienie tego obowiązku może mieć poważne konsekwencje – zarówno finansowe, jak i formalne.

Ustalona cena maksymalna to nie tylko element polityki cenowej, ale przede wszystkim forma wsparcia publicznego – w tym tzw. pomocy de minimis – która wymaga odpowiedniego potwierdzenia. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z tej formy pomocy, muszą przekazać sprzedawcy energii tzw. „informację o uzyskanej pomocy”, potwierdzającą, że otrzymali wsparcie od państwa i rozliczyli się zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.

Oświadczenie trzeba złożyć do 30 czerwca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że niedopełnienie obowiązku złożenia odpowiedniego dokumentu w wyznaczonym terminie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli przedsiębiorca nie przekaże informacji na czas, jego dostawca energii będzie zobowiązany do ponownego przeliczenia opłat za drugą połowę 2024 roku – tym razem na podstawie pełnej ceny wynikającej z umowy, bez zastosowania preferencyjnej stawki 693 zł za MWh. Dodatkowo naliczone zostaną ustawowe odsetki, co może skutkować stratami sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych.

Chociaż obowiązek ten ma charakter formalny, jego niewypełnienie może znacząco odbić się na finansach firmy. Ci, którzy zignorują termin, mogą w drugiej połowie 2025 roku zostać obciążeni wyższymi opłatami za energię oraz koniecznością zwrotu uzyskanej pomocy.

Resort apeluje do przedsiębiorców, by nie zwlekali z dopełnieniem formalności. Termin 30 czerwca 2025 roku jest ostateczny – przekroczenie tej daty może być kosztowne. Warto zadbać o swoje rozliczenia z wyprzedzeniem i uniknąć przykrych niespodzianek. Wzory dokumentów można znaleźć na stronach internetowych dostawców prądu.

Dokument można dostarczyć elektronicznie, z wykorzystaniem profilu kwalifikowanego, e-dowodu lub profilu zaufanego, listownie lub osobiście w punkcie obsługi klienta swojego sprzedawcy energii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ