1/3 więcej CV. Rekruterzy mogą w nich przebierać

rekrutacja
Fot. shutterstok.
Badania pokazują jak dynamicznie reagujemy na kryzys.Takiego wysypu kandydatów na jedno miejsce nie było od lat. W styczniu prawdopodobnie pobijemy rekord – wynika z danych platformy OLX.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Poszukiwane! Lepiej płatne lub bardziej stabilne zatrudnienie. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Indywidualna walka z kryzysem nabiera tempa. Polacy masowo wysyłają CV, żeby poprawić swoją sytuację materialną, a często także mentalną.

Renesans w rekrutacji

Sytuacja gospodarcza zmotywowała nas do podjęcia dodatkowych starań o lepiej płatne stanowisko nawet jeśli wymaga to od nas przekwalifikowania.

Tymczasem rekruterzy przeżywają renesans - pracy szuka już na tyle dużo potencjalnych kandydatów, że pierwszy raz od dłuższego czasu mogą przebierać w CV.

18 osób na jedno miejsce

Jak wskazuje Bankier.pl pracodawcy otrzymali też przeciętnie o ponad jedną trzecią odpowiedzi więcej na swoje oferty, a im bliżej końca 2022 roku, tym więcej spływało do nich aplikacji. W październiku i listopadzie wzrost ten wyniósł aż 42 proc. r/r, a to oznacza, że na jedno aktywne ogłoszenie o pracę w OLX przypadało średnio aż 18 odpowiedzi kandydatów.

Dane OLX, wskazują, że w drugiej połowie 2022 roku zanotowano wyraźny wzrost zainteresowania poszukiwaniem pracy. W ciągu miesiąca średnio ponad 820 tys. użytkowników tej platformy ogłoszeniowej nawiązywało kontakt z rekruterami lub aplikowało na oferty pracy. To o prawie 11 proc. więcej, niż w tym analogicznym okresie 2021 r. i o 19 proc. więcej w porównaniu do 2020 r.

Czytaj dalej: Prawo do wynalazku. Kiedy pracodawca ma prawo do wynalazku swojego pracownika?

Jak się przebranżowić?

Takiego wysypu kandydatów na jedno miejsce nie było od lat – wynika z danych platformy OLX. Pracy szukamy nie tylko z powodu potrzeby wyższych zarobków, ale także asekuracyjnie. Coraz częściej obawiamy się zwolnień.

Co jeszcze wykazały obserwacje zachowań użytkowników popularnego serwisu e-commerce? Kurierzy szukają pracy jako kierowcy, magazynierzy, sprzedaży i na produkcji. Pracownicy edukacyjni myślą o przebranżowieniu - rozważają pracę w administracji, handlu lub sprzedaży.

Rekord w szukaniu pracy

W styczniu na rynku pracy wyraźnie widać wzrost aktywności poszukujących. Pierwsza połowa aktualnego miesiąca wskazuje na ponad 13-proc. wzrost liczby aktywnie poszukujących pracy i aż 25-procentowy wzrost liczby odpowiedzi na ogłoszenia. Jeśli trend się utrzyma, pierwszy miesiąc 2023 roku będzie rekordowym w historii tej kategorii w OLX.

OLX Praca to jedna z największych kategorii na OLX. Według danych Gemius we wrześniu 2022 r. odwiedziło ją ok. 4,6 mln osób.

Czytaj dalej: Bezos obiecuje rozdać większość swojego majątku

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X