ICEYE pozyskał 65 mln dolarów w ramach rozszerzenia finansowania

ICEYE
ICEYE chce jeszcze bardziej precyzyjnie monitorować Ziemię. / fot. mat. pras.
Polsko-fińska spółka ICEYE, znana z zaawansowanych technologii radarów do obserwacji Ziemi, uzyskała kolejne 65 mln dolarów w ramach rozszerzenia rundy finansowania. Tym samym całkowite środki pozyskane przez firmę w 2024 roku wyniosły 158 mln dolarów. Łączna kwota inwestycji pozyskanych przez ICEYE od początku działalności przekroczyła już 500 mln dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rozwój konstelacji satelitów SAR i platform ISR

Nowe środki zostaną przeznaczone na rozwój wiodącej konstelacji satelitów SAR oraz platform ISR, służących do zaawansowanego rozpoznania satelitarnego. W ramach tej rundy finansowania udział wzięły fundusze zarządzane przez Solidium Oy, BlackRock, Seraphim, Plio Limited oraz Christo Georgieva. Pozyskane środki obejmują zarówno instrumenty dłużne, jak i kapitałowe, co pozwoli spółce ICEYE na dalsze rozszerzenie technologicznych możliwości oraz umacnianie globalnej pozycji.

Wzmocnienie globalnej obecności i innowacyjności

Według Susan Repo, dyrektorki finansowej ICEYE, dynamiczny rozwój firmy oraz rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane technologie kosmiczne w obszarach takich jak obronność i ISR są motorem kolejnych inwestycji. Repo podkreśliła, że rozszerzenie finansowania pozwoli ICEYE lepiej odpowiadać na potrzeby globalnych rynków oraz zwiększać zdolności operacyjne.

Firma zyskała miano jednego z kluczowych graczy w redefiniowanym sektorze kosmicznym, dzięki rozwiązaniom, które wspierają nie tylko obserwację Ziemi, ale również reagowanie na skutki katastrof naturalnych.

Kluczowe wsparcie ze strony inwestorów

Reima Rytsölä, CEO Solidium, wskazała, że inwestycja w ICEYE wpisuje się w strategię funduszu, który widzi w firmie potencjał do stworzenia nowego klastra technologicznego w Finlandii. – ICEYE ma możliwość stania się firmą o znaczeniu krajowym, co przyczyni się do dalszego rozwoju technologii kosmicznych – podkreśliła Rytsölä.

Plany na przyszłość

W ramach procesu finansowania rolę wyłącznego agenta ds. prywatnej emisji pełniła Citigroup, wspierając ICEYE w zdobyciu kluczowych funduszy. 

Firma planuje kontynuować inwestycje w rozwój swoich technologii, co w przyszłości przyczyni się do jeszcze bardziej precyzyjnego monitorowania Ziemi i skuteczniejszego reagowania na globalne wyzwania.

Współpraca z ZEA

To nie koniec dobrych wiadomości. Zaledwie kilka dni temu ICEYE poinformował o utworzeniu wraz ze Space42 strategicznego przedsięwzięcia joint venture mającego na celu produkcję satelitów SAR w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Projekt będzie bezpośrednio wspierać Program Obserwacji Ziemi ZEA (UAE Earth Observation Program), uruchomiony w celu rozwijania krajowych zdolności w zakresie prowadzenia teledetekcji i obserwacji powierzchni planety. Inicjatywa ma stanowić odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zobrazowania wysokiej rozdzielczości oraz dane pochodzące z satelitów SAR, które mogą znaleźć zastosowanie w różnych obszarach.

Partnerstwo ma służyć także jako platforma transferu technologii i wymiany wiedzy, co przyczyni się do rozwoju krajowych działań badawczo-rozwojowych w zakresie przyszłych, suwerennie tworzonych satelitów klasy SAR. Spółka joint venture wzmacnia także lokalną obecność ICEYE w ZEA, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na zdolności SAR i Obserwacji Ziemi w tym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ