przemoc w pracy
zobacz inne tematyPolski rząd wprowadzi ostre kary za mobbing. Jakie nowe obowiązki będą mieć pracodawcy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) szykuje istotne zmiany w Kodeksie pracy. Planowana nowelizacja, nad którą pracuje zespół kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ma na celu skuteczniejsze zwalczanie mobbingu, dyskryminacji i molestowania w miejscach pracy. Propozycja ta zakłada nowe definicje, wyższe kary oraz rozszerzenie obowiązków pracodawców.
Nie musisz się łasić. Wywiad z Katarzyną Bednarczykówną
Ofiarą mobbingu byłam i ja, i ty. Z przemocowymi zachowaniami w pracy spotyka się 90 proc. Polaków. A jednak dalej zamiatamy sprawę pod dywan – mówi Katarzyna Bednarczykówna, autorka książki „Masz się łasić”.
Ponad 53 proc. młodych Polaków doświadcza mobbingu w miejscu pracy
Fatalne dane na temat polskiego rynku pracy, W ciągu ostatnich szczęściu miesięcy 53,1% Polaków w wieku 18-35 lat doświadczyło znamion mobbingu w swoim miejscu pracy. W tej grupie najwięcej osób mówiło o krzyku, przekleństwach i wyzwiskach – 21,4%. Przeważnie byli to ankietowani zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie. Z kolei najmniej wskazań dotyczyło przemocy i znęcania się fizycznego – 1,5%, a także działań o podłożu seksualnym, wykorzystywania lub otrzymywania propozycji seksualnych – 1,5%. Natomiast 22,2% badanych nie miało żadnych przeżyć uwzględnionych w ankiecie. Łącznie 14,2% respondentów nie było tego pewnych.
Wyzwiska, które motywują? Przekleństwa w pracy
Wielu polskich szefów krzyczy na swoich pracowników. To niezwykle destrukcyjny sposób zarządzania zespołem, niekiedy przeradzający się w przemoc. Jednak – jak dowodzą naukowcy – istnieją też „wyzwiska”, które integrują i motywują.