ministerstwo rodziny i polityki społecznej
zobacz inne tematy800+ tylko dla najuboższych w 2025? Rząd szykuje duże zmiany
Program „Rodzina 800 Plus” od lat pozostaje jednym z filarów polityki społecznej w Polsce, ale jego przyszłość budzi wiele wątpliwości. Choć świadczenie ma być realizowane do połowy 2025 roku w obecnej formie, analizy ekspertów oraz sytuacja ekonomiczna kraju wskazują na możliwość wprowadzenia istotnych zmian. Czy Polacy muszą przygotować się na nowe zasady korzystania z popularnego programu?
14 grudnia nie będzie wypłat 800+. ZUS przesuwa daty
W grudniu 2024 roku rodzice oczekujący na przelewy 800+ mogą spodziewać się pieniędzy wcześniej. Dwa razy przelewy od ZUS zostaną przesunięte.
Koalicja spełniła obietnicę wyborczą. Podniosła świadczenie o 100 proc., wypłaty już ruszyły
Świadczenia alimentacyjne wzrosną do 1000 złotych miesięcznie. Rząd przyjął projekt, który ma wpłynąć na sytuację samotnych rodziców. 1000 złotych miesięcznie na dziecko to również jedno ze 100 zobowiązań na 100 dni rządu, do których zobowiązała się Koalicja Obywatelska w październiku 2023 po wygranych wyborach parlamentarnych.
Polacy ruszyli po nowe świadczenie. Wnioski można składać tylko przez internet
Od 1 października 2024 można już składać wnioski do programu "Aktywny rodzic", który ma aktywizować rodziców zawodowo po narodzinach dziecka. Wysokość świadczenia waha się od 500 do nawet 1900 zł na dziecko, w zależności od okoliczności, w tym niepełnosprawności dziecka. W ramach tego samego programu można składać dokumenty na "Aktywnie w domu" i "Aktywnie w żłobku". Do ZUS wpłynęło już ponad 300 tys. wniosków o wypłatę świadczenia.
Jednolita umowa o pracę miała zastąpić śmieciówki. Wiadomo, czy prawo wejdzie w życie
Polska, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zobowiązała się do sprawdzenia, jak jednolita umowa o pracę wpłynęłaby na nasz rynek pracy oraz do ewentualnego wprowadzenia odpowiednich przepisów. Ministerstwo pracy podało właśnie, czy i kiedy ewentualnie taka umowa mogłaby zostać wprowadzona.
Pomoc społeczna. Jakie świadczenia będą przysługiwać najuboższym w 2025?
Od początku 2025 roku w Polsce wprowadzone zostaną istotne zmiany w systemie pomocy społecznej. Rząd postanowił podnieść kryteria dochodowe, które warunkują dostęp do świadczeń, a także kwoty samych zasiłków. Jak wysokie będą zasiłki i komu przysługują?
Najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Najniższy poziom w Wielkopolsce
Stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 5,5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu ze styczniem br. pozostaje bez zmian. O 4,3 tys. spadła natomiast liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.