Koalicja spełniła obietnicę wyborczą. Podniosła świadczenie o 100 proc., wypłaty już ruszyły
Rząd podniósł świadczenie alimentacyjne / Fot. Shutterstock/Frederic Legrand - COMEOŚwiadczenie alimentacyjne
Świadczenie z funduszu alimentacyjnego wrośnie z 500 do 1000 zł miesięcznie. Przepisy mają wpłynąć na polepszenie sytuacji rodzin oraz odpowiadać na wzrost kosztów utrzymania. Projekt miał również wesprzeć samotnych rodziców w poprawie jakości życia związanym z niskimi alimentami ustalanymi przez sądy.
Wysokość świadczeń nie była podnoszona od 2008 roku. Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej uznało, że czas na zwiększenie kwoty i zdecydowało o 100 proc. podniesieniu świadczenia, które do tej pory wynosiło jedynie 500 złotych.
Wyrównanie za październik
Nowe przepisy gwarantują, że osoby, które pobierają świadczenie z funduszu alimentacyjnego, będą wypłacane od 1 października 2024 r. z wyrównaniem od początku tego miesiąca. Wypłaty otrzymają rodzice dzieci do ukończenia przez dziecko 18. roku życia (w przypadku kontynuowania nauki – do 25. roku życia). Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mają prawo do dożywotniego pobierania świadczenia.
Wniosek o świadczenie alimentacyjne można złożyć w dowolnym momencie roku. Świadczenie przyznawane jest na rok świadczeniowy (od 1 października do 30 września następnego roku).
Jak uzyskać świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
Aby otrzymać środki z funduszu alimentacyjnego, należy złożyć wniosek do ośrodka pomocy społecznej. Formularz można pobrać przez internet. Do wniosku należy dołączyć dokumenty:
- wyrok sądu zasądzający alimenty,
- zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów (komornik musi przez minimum 2 miesiące próbować ściągnąć alimenty),
- dokumenty potwierdzające dochody,
- akt urodzenia dziecka.
Świadczenia przysługują, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 900 zł netto miesięcznie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wypłaty realizowane są co miesiąc. Urząd ma do 2 miesięcy na rozpatrzenie wniosku.