Sztuczna inteligencja jest skuteczniejsza od człowieka w wykrywaniu arytmii serca

Sztuczna inteligencja okazała się bardziej czuła od ekspertów w wykrywaniu arytmii serca na podstawie zebranych danych EKG. /fot. freepik
Sztuczna inteligencja okazała się bardziej czuła od ekspertów w wykrywaniu arytmii serca na podstawie zebranych danych EKG. /fot. freepik
Sztuczna inteligencja popełnia 14 razy mniej błędów niż człowiek w potwierdzaniu krytycznych przypadków arytmii serca na podstawie analizy danych EKG – dowodzi badanie naukowe DRAI MARTINI, którego wyniki zostały zaprezentowane na ESC Congress 2024, największej konferencji kardiologicznej w Europie. W badaniu uczestniczyło ponad 50 kardiologów z Europy i USA, w tym z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sztuczna inteligencja (AI) jest skuteczniejsza od ludzkich specjalistów w wykrywaniu zaburzeń rytmu serca – takie wnioski płyną z badania DRAI MARTINI. Jego wyniki zostały przedstawione na ESC Congress 2024, który odbył się na początku września i którego organizatorem jest Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem badania było ocenienie wpływu sztucznej inteligencji na pracę techników EKG i lekarzy kardiologów.

Międzynarodowy zespół badawczy

Badanie przeprowadził międzynarodowy zespół, w skład którego wchodziło ponad 50 kardiologów z europejskich i amerykańskich ośrodków, takich jak: McMaster University, University of British Columbia, Karolinska Institute, Copenhagen University czy Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Naukowcy porównali wyniki analizy danych EKG wykonanej przez ludzi z wynikami uzyskanymi przez sztuczną inteligencję. W tym celu wykorzystano rzeczywiste dane o pracy serca ponad 14,6 tys. pacjentów w średnim wieku 65 lat, u których występowały objawy wskazujące na zaburzenia rytmu serca, takie jak palpitacje, omdlenia czy zawroty głowy. Praca ich serca była stale monitorowana za pomocą EKG przez średnio 14 dni.

AI zmniejsza ryzyko błędów diagnostycznych

Sztuczna inteligencja okazała się bardziej czuła od ekspertów w wykrywaniu arytmii serca na podstawie zebranych danych EKG. W badaniu ludzie popełnili 44 błędy na 1000 pacjentów, które mogły prowadzić do przeoczenia arytmii. W przypadku sztucznej inteligencji było to jedynie 3,2 błędu na 1000 pacjentów. AI wykazała się również wyższą skutecznością w wykrywaniu krytycznych przypadków arytmii, osiągając wynik na poziomie 98,6%, podczas gdy dla specjalistów EKG korzystających ze standardowych narzędzi wynik ten wynosił 80%.

Zmęczenie specjalistów zwiększa ryzyko błędów

- Analiza danych EKG jest procesem czasochłonnym i wymagającym pracy z dużymi zbiorami danych. Specjaliści odpowiedzialni za codzienną interpretację tych danych mogą doświadczać zmęczenia, co zwiększa ryzyko wystąpienia błędów w raportach dotyczących klinicznie istotnych zdarzeń arytmicznych. Dotychczas brakowało badań oceniających skalę tego problemu w praktyce klinicznej. W ramach projektu DRAI Martini wykazaliśmy, że sztuczna inteligencja popełniała 14 razy mniej błędów mogących prowadzić do przeoczenia diagnozy – mówi prof. Linda Johnson z Uniwersytetu w Lund, która przewodniczyła pracom międzynarodowego zespołu badawczego.

Polska technologia DeepRhythmAI w centrum badań

W badaniu wykorzystano opracowaną w Polsce sztuczną inteligencję DeepRhythmAI. Jej celem jest dostarczanie błyskawicznych i precyzyjnych wyników analizy EKG dla techników EKG i kardiologów. System został wytrenowany przez polską firmę Medicalgorithmics na olbrzymiej bazie danych, obejmującej ponad 3,6 miliona dni, czyli blisko 10 tys. lat zapisów badań EKG.

Sztuczna inteligencja zmienia przyszłość diagnostyki

- Wyniki badania DRAI Martini jednoznacznie udowadniają, że sztuczna inteligencja jest wartościowym narzędziem wspierającym pracę techników EKG i lekarzy kardiologów. Zaawansowane algorytmy znacząco przyspieszają proces analizy danych EKG oraz podnoszą jakość diagnozy, eliminując krytyczne błędy. AI umożliwia technikom przygotowywanie większej liczby raportów diagnostycznych w krótszym czasie, co przekłada się na skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na wyniki oraz obniża koszty opieki zdrowotnej. Dlatego wierzę, że wsparcie AI w procesie diagnozy chorób serca stanie się wkrótce standardem – mówi Przemysław Tadla, CTO w Medicalgorithmics.

ZOBACZ RÓWNIEŻ