Inspiracje, czyli polecane książki na maj

Inspiracje na maj
Inspiracje na maj
Oto ciekawe książki, po które warto sięgnąć w maju.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2022 (80)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pamela Fuller, Mark Murphy, Anne Chow 

Nieuświadomione uprzedzenia i stronniczość

MT Biznes

Za stara, by się czegoś nowego nauczyć. Za młody, by objąć kierownicze stanowisko. Nie jest Polakiem, nie rozumie naszej kultury. Z ręką na sercu, któremu z szefów przy rekrutacji nie przebiegły przez głowę podobne myśli? A jeśli ktoś mówi, że nie ma żadnych uprzedzeń, oznacza to tylko tyle, że ich sobie nie uświadamia. Tak przynajmniej uważają autorzy tej książki, specjaliści ds. różnorodności z USA. Jak pokazują badania, pracownicy, którzy czują się obiektem uprzedzeń, z trzykrotnie większym prawdopodobieństwem zatrzymają dla siebie swoje pomysły, nie będą się angażować i w ciągu roku odejdą z firmy. Autorzy książki przedstawiają 30 narzędzi, które pozwalają wydobyć na powierzchnię tkwiące w nas uprzedzenia i nad nimi pracować. Zawarli w niej konkretne metody niezbędne do stworzenia jak najlepszego środowiska pracy, a przy tym sprzyjające postępowi i osiąganiu dobrych wyników.

------------------------------------------------------------

Masaaki Imai

Kaizen jako strategia

MT Biznes

Kai znaczy „zmiana”, zen znaczy „dobrze”. Masaaki Imai, założyciel Kaizen Institute i doradca wielu firm, m.in. Toyoty, nie ma wątpliwości, że filozofia kaizen polegająca na ciągłym udoskonalaniu – siebie, pracy zespołu, działania firmy – po pierwsze, jest możliwa, po drugie – po prostu się wszystkim opłaca. Jak ją wprowadzić w czyn? Na dobry początek pozwolić pracownikom zgłaszać pomysły na usprawnienie ich własnej pracy, bo kto jak nie oni będą to wiedzieć najlepiej. „KAIZEN jako strategia” to już trzecia książka Massakiego Imaia, a także nowe spojrzenie na zarządzanie operacyjne w skali globalnej. Imai przedstawia tu podstawowe założenia struktury idealnego systemu operacyjnego i produkcyjnego, a następnie krok po kroku opisuje proces wdrażania tzw. oceny FSL. Cel? Istotne podniesienie wydajności firmy i oszczędzenie jej zasobów. W jego książce znajdziemy także case studies zaczerpnięte z doświadczeń wielu różnych firm z całego świata. To książka dla gotowych na zmiany.

------------------------------------------------------------

Philipp J. Müller

Twoje pieniądze. Jak więcej zarabiać, mniej wydawać i lepiej inwestować

MT Biznes

Miękka okładka, prosty przekaz już w tytule, żadnych zbędnych fajerwerków. A jednak właśnie to ta książka wzbudziła w naszej redakcji duże poruszenie. Okazało się, że chciałby mieć ją każdy – jak nie dla siebie, to dla swojej mamy, partnera czy nastoletniego dziecka. Bo każdy chciałby chyba wiedzieć, jak więcej zarabiać, mniej wydawać i lepiej inwestować, tylko… nikt nas tego nie uczy w szkole. Tę lukę próbuje załatać Philipp J. Müller, założyciel największej akademii inwestycyjnej w Europie. Krok po kroku prowadzi nas przez finansową dżunglę. I uczy, jak skutecznie zarządzać finansami osobistymi, jak zadbać o domowy budżet, jak wychodzić z długów, jak pomnażać oszczędności i samemu zadbać o godziwą emeryturę. Zapewnia, że jest to prostsze, niż się większości ludzi wydaje. I również mniej czasochłonne, bo – jak zapewnia – wystarczy pół godziny tygodniowo, żeby zbudować dobre relacje z pieniędzmi.  

------------------------------------------------------------

Monika Sobień-Górska

Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci, pieniądze

Czerwone i Czarne

Pieniądze lubią ciszę, zwłaszcza duże pieniądze. Dlatego właśnie rozmówcy Moniki Sobień-Górskiej nie pozwolili na umieszczenie w jej książce swoich nazwisk. Kim są? Współpracownikami polskich miliarderów, ludźmi zarządzającymi ich PR-em osobistym oraz wizerunkiem ich firm, coachami, architektami wnętrz i żonami. Z książki wyłania się całkiem ciekawy obraz najbogatszych Polaków – raczej oszczędnych, by nie powiedzieć skąpych, jedzących ekologicznie (są w stanie sami pojechać na bazarek na drugi koniec miasta po zdrową żywność), a jednak latający po świecie prywatnymi samolotami, nie zważając na ślad węglowy. Jak mieszkają, jak się ubierają, do jakich szkół wysyłają swoje dzieci, dlaczego potrzebują wróżek, no i czy cały czas myślą o swoich pieniądzach (odpowiedź brzmi – tak!)? Czytając tę książkę, można się uśmiechać z moralną wyższością, a jednak trudno oderwać się od tej pozycji. Prawdziwa guilty pleasure!

 

My Company Polska wydanie 5/2022 (80)

Więcej możesz przeczytać w 5/2022 (80) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X