Zysk Samsunga spada o 35%. Niski popyt na rynku
Odzwierciedla to słaby popyt konsumentów i wzbudza niepewność co do szerszego ożywienia w branży technologicznej.
Największa firma w Korei poinformowała o spadku dochodu operacyjnego o 35% do 2,8 biliona wonów (2,1 miliarda dolarów), co stanowi około 24% mniej od prognoz analityków. Przychody spadły bardziej niż przewidywano do 67 bilionów wonów. W całym 2023 roku Samsung odnotował najniższy zysk operacyjny od 15 lat.
Wyniki te podkreślają, jak popyt na smartfony i liczne chipy Samsunga, które zasilają nowoczesną elektronikę, pozostaje słaby w obliczu niepewności gospodarczej. Zaciemniają też perspektywy ożywienia rynku, na które wielu inwestorów liczyło w 2024 roku.
W grudniu ub.r. konkurencyjna firma Micron Technology przedstawiła lepszą niż przewidywano prognozę przychodów, co sugeruje, że budowa centrów danych pod kątem obliczeń AI może zrekompensować relatywnie słabe rynki komputerów PC i urządzeń mobilnych.
- To pokazuje, że odbicie jest wolniejsze niż wszyscy myśleliśmy - powiedział Tom Kang, dyrektor ds. badań w Counterpoint Technology Market Research. - Ceny nie rosną tak szybko, a popyt z niektórych sektorów nie jest tak silny.
Samsung ma kiepskie wyniki
Samsung w październiku przewidywał, że spowolniony rynek pamięci o wartości 160 miliardów dolarów stopniowo ożyje w 2024 roku, napędzany boomem na rozwój sztucznej inteligencji. Ceny powinny zacząć "wydobywać się z dołków" w drugiej połowie 2023 roku - twierdzili wówczas przedstawiciele firmy. Na razie jest jednak rozczarowanie.
Dział elektroniki użytkowej również odczuł skutki ostrej konkurencji i wyższych kosztów marketingowych, podczas gdy zysk z działu smartfonów prawdopodobnie znalazł się w dolnym zakresie prognoz analityków.
A znaki ożywienia? Te, na szczęście dla Samsunga, również znajdziemy. Południowokoreański przemysł półprzewodnikowy w listopadzie odnotował największe zyski od lat zarówno w produkcji, jak i wysyłce. Biorąc pod uwagę rosnące ceny pamięci i poprawę popytu, jest prawdopodobne, że dział chipów Samsunga powróci do rentowności w pierwszej połowie 2024 roku.
Inwestorzy będą chcieli usłyszeć o długoterminowych planach inwestycyjnych Samsunga, szczególnie w dziedzinie sztucznej inteligencji, gdy kierownictwo przedstawi pełne wyniki 31 stycznia.
Firma teraz ma na celu dogonić rywala SK Hynix w rozwijającym się polu pamięci o wysokiej gęstości, gdzie planuje zwiększyć pojemność 2,5-krotnie w 2024 roku. HBM, zaawansowany chip, który szybciej przetwarza dane, współpracuje z takim sprzętem jak akceleratory Nvidii do przyspieszania przetwarzania danych w intensywnych zadaniach, takich jak szkolenie modeli AI.
Samsung liczy również na nową gamę urządzeń i składanych telefonów do napędzania wzrostu w 2024 roku. Koreańska firma przygotowuje się do zaprezentowania swoich najnowszych gadżetów w USA pod koniec tego miesiąca.