Sprzedaż energetyków nieletnim nielegalna. Producentom grożą kary do 200 tys. zł

energetyki
Fot. shutterstock.
Jeśli kasjer sprzeda napój energetyczny osobie, która nie skończyła 18 lat sklep narażony jest na karę do 2 tys. złotych. Sejm uchwalił odpowiednie regulacje, które mają zacząć działać już od stycznia 2024 r.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeśli do przyjętej przez sejm regulacji nie uda się wprowadzić poprawek to już od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży napojów z tauryną i kofeiną osobom poniżej 18. roku życia. Decyzję taką podjął Sejm, uchwalając w czwartek ustawę, która teraz trafi do Senatu.

Producenci energetyków walczą o poprawki w ustawie

Producenci napojów energetycznych uważają tak krótki czas na dostosowanie się do prawa za cios w ich interesy. Młodzież, szczególnie ta starsza, to spora grupa klientów. Przedsiębiorcy apelują o przesunięcie terminu wprowadzenia prawa w życie. Branża handlowa - a konkretniej POHiD - apelowała o przesunięcie tego terminu o niemal 4 kolejne lata na 1 stycznia 2027 r.

Jak przypomina portal wiadomoscihandlowe.pl proces legislacyjny nie jest jednak jeszcze zakończony. Ustawą uchwaloną przez Sejm musi się teraz zająć Senat - ma na to 30 dni. Jeśli wprowadzi do ustawy poprawki, to następnie głosowanie nad nimi odbędzie się w Sejmie. Potem ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. 

Albo słońce, albo burza z piorunami. Jakie reguły rządzą rynkami

Ustawa przyjęta po dwóch dniach od pierwszego czytania

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym, przygotowany przez wchodzącą w skład Zjednoczonej Prawicy Partię Republikańską, złożony został w Sejmie w lutym br. W ostatnich dniach posłowie przyspieszyli z procedowaniem ustaw i mimo wielu miesięcy oczekiwania na dyskusje nad nową regulacją ostatecznie przyjęto ją w bardzo krótkim czasie. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 12 lipca w sejmowej Komisji Zdrowia, a już dwa dni później ustawa została uchwalona.

Za zakazem sprzedaży energetyków młodzieży i dzieciom zagłosowało 278 posłów. 12 posłów było przeciw, a 162 wstrzymało się od głosu.

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim - szczegóły ustawy

Ustawa w uchwalonym przez Sejm brzmieniu nie jest tak ostra, jak pierwotnie przewidywał projekt, firmowany przez ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka. Co prawda główny postulat został przekuty w prawo, jednak zrezygnowano z zakazu reklamowania napojów energetyzujących między godz. 6 a 20 m.in. w telewizji, kinie i radiu, a także z obowiązku organizowania przez sklepy osobnego stoiska na tego rodzaju produkty.

Jak wskazuje portal wiadomoscihandlowe.pl ustawa przegłosowana w czwartek przewiduje zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, jak również całkowity zakaz ich sprzedaży w placówkach oświatowych i w automatach. Będzie to dotyczyło energetyków rozumianych jako środki spożywcze, ujęte w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w których składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mkg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie.

Producenci lub importerzy napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny poprzez nowe prawo zostają zobligowani do oznaczania każdego opakowania widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści "napój energetyzujący" lub "napój energetyczny". Informacja taka będzie musiała zostać otoczona ramką o rozmiarach nie mniejszych niż 1/10 opakowania jednostkowego oraz zajmować większość wydzielonej w ten sposób powierzchni.

Jakie kary za sprzedaż energetyka małoletniemu?

"Gazeta Wyborcza" zaznacza, że za brak tego rodzaju oznaczeń lub za oznaczenia błędne będzie groziła grzywna w wysokości do 200 tys. zł albo kara ograniczenia wolnośći, lub obie wspomniane kary łącznie. Z kolei za złamanie zakazu sprzedaży energetyków będzie groziła grzywna w wysokości do 2 tys. zł. Taką grzywnę może także otrzymać kierownik sklepu/baru/restauracji. Ponadto za sprzedanie zakazanego napoju osobom poniżej 18. roku sąd będzie mógł orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Co ważne, będzie mogło to nastąpić nawet jeśli te produkty nie będą własnością sprawcy - czytamy w ustawie uchwalonej przez sejm.

Wielki błękit. Dlaczego dżinsy stały się tak popularne?

ZOBACZ RÓWNIEŻ