ElevenLabs inwestuje w AI do windykacji. Startup Murphy pozyskał 15 mln dolarów

Murphy
Murphy. / fot. mat. pras.
Hiszpański startup Murphy, tworzący autonomicznych agentów AI do odzyskiwania długów, pozyskał 15 mln dolarów. Inwestycji przewodził fundusz Northzone, a wśród innych kluczowych inwestorów znalazły się takie firmy jak ElevenLabs, Lakestar i Seedcamp.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak działa automatyzacja w procesie odzyskiwania długów?

Obecnie branża windykacyjna jest w dużej mierze procesem manualnym i rozproszonym. Banki i inne instytucje utrzymują kosztowne call center lub zlecają odzyskiwanie należności zewnętrznym agencjom. Taki model często prowadzi do problemów z przepływem informacji i obniża skuteczność działań.

Startup Murphy proponuje rozwiązanie oparte na agentach AI, którzy automatyzują komunikację z dłużnikami. System, wykorzystujący technologię OpenAI, potrafi prowadzić rozmowy w wielu językach za pośrednictwem:

  • Wiadomości SMS,
  • E-maili,
  • Komunikatora WhatsApp,
  • Połączeń telefonicznych.

Celem startupu jest, by interakcje brzmiały jak najbardziej naturalnie. Z usług firmy korzystają już firmy telekomunikacyjne, dostawcy mediów, banki oraz agencje windykacyjne. Model biznesowy Murphy opiera się na prowizji pobieranej od skutecznie odzyskanych należności.

Wyzwania etyczne i wpływ na rynek pracy

Windykacja to delikatny obszar, który często dotyczy osób w trudnej sytuacji życiowej. Firma zapewnia, że jej agenci AI posiadają wbudowane zabezpieczenia i działają w oparciu o te same zasady, które obowiązują banki w kontaktach z wrażliwymi klientami. Jak podkreśla CEO Murphy, Borja Sole, zgodność z przepisami i cyberbezpieczeństwo są dla firmy absolutnym priorytetem. 

Inną kwestią jest potencjalny wpływ technologii na rynek pracy. W samej Europie w agencjach windykacyjnych i biurach kredytowych zatrudnionych jest ponad 114 tysięcy osób. Wprowadzenie automatyzacji może prowadzić do redukcji etatów. Prezes Murphy uważa jednak, że praca windykatora jest mało satysfakcjonująca i automatyzacja może w tym sensie przynieść pozytywną zmianę. 

Inwestycja ElevenLabs a plany na przyszłość

Udział ElevenLabs w rundzie finansowania jest interesujący w kontekście niedawnych wypowiedzi współzałożyciela firmy, Matiego Staniszewskiego. W ubiegłym roku w rozmowie z portalem MyCompanyPolska Mati przyznał, że choć jako osoba prywatna już inwestuje w ciekawe projekty, to sama firma skupia się na razie na własnym rozwoju. Jednocześnie zasygnalizował, że plany mogą się zmienić – i to właśnie się stało.

Nie wykluczam jednak, że w 2025 roku ElevenLabs zainwestuje w inny podmiot – stwierdził wówczas Staniszewski. Inwestycja w Murphy jest pierwszym sygnałem realizacji tej strategii i pokazuje, że polski gigant AI aktywnie rozgląda się za innowacyjnymi projektami na europejskim rynku. 

W czerwcu tego roku Mati Staniszewski zainwestował w litewską Sintrę – startup,  który tworzy wirtualne zespoły oparte na sztucznej inteligencji dla małych firm. 

Rekordowa runda seed. Inovo i Mati Staniszewski uwierzyli w Sintrę, która zgarnia 17 mln dolarów

Rekordowa runda seed. Inovo i Mati Staniszewski uwierzyli w Sintrę, która zgarnia 17 mln dolarów

Litewski startup Sintra, tworzący wirtualne zespoły oparte na sztucznej inteligencji dla małych firm, pozyskał 17 mln dolarów w rundzie zalążkowej. To największa tego typu inwestycja w krajach bałtyckich w tym roku, w której wziął udział m.in. polski fundusz Inovo, oraz aniołowie biznesu: Mati Staniszewski, co-founder ElevenLabs oraz Mantas Mikuckas, co-founder Vinted.

ZOBACZ RÓWNIEŻ