Nowe technologie w służbie Szlachetnej Paczki. Tokeny NFT mogą pomóc
Technologie w służbie dobroczynności, fot. mat. prasoweKIR realizuje kolejny projekt oparty na tokenizacji. Tym razem firma angażuje technologię blockchain w działania społeczne, wpisując się w klimat nadchodzących świąt. Po raz pierwszy KIR tokenizuje własne kartki świąteczne oraz udostępnia tę usługę klientom i partnerom, pełniąc funkcję emitenta NFT. Uruchomienie takiej usługi oznacza, że zainteresowana firma może zlecić mintowanie tokenów na platformie Krajowej Sieci Blockchain (KSB), która działa na zasadzie ‘permissioned network’ – jako prywatna sieć blockchain.
Przeczytaj także: Adobe jednak nie przejmie Figmy
Tokeny NFT od KIR
KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa) jest hubem technologicznym polskiego sektora finansowego i zaufanym dostawcą rozwiązań wykorzystujących technologię blockchain. Token NFT to cyfrowy certyfikat własności, poświadczający prawo do posiadania aktywów, który powstał na bazie technologii blockchain. Cechuje go unikalność, autentyczność i bezpieczeństwo. Tokenizacja umożliwia cyfryzację każdego rodzaju aktywów – zarówno materialnych jak i niematerialnych, np. akcji, obligacji, dzieł sztuki, medali, odzieży czy nieruchomości. Na tokenie można zapisać spersonalizowane dane i dołączyć dowolne pliki: plany, dokumenty, certyfikaty, a nawet filmy. Bezpieczeństwo utrwalonych informacji zapewnia protokół technologii blockchain.
We wrześniu KIR wyemitował ponad 30 tysięcy medali w formie tokenów NFT dla uczestników biegu charytatywnego Poland Business Run. Teraz, w ramach pilotażowego projektu, KIR tokenizuje powierzone przez klientów zasoby cyfrowe oraz wdraża rozwiązanie, w którym obrazy generowane są z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu powstają całkowicie unikalne, personalizowane kartki świąteczne. Każda taka kartka jest tokenizowana i trafia do adresata, który - autoryzując opcję transferu tokena - może zlecić przekazanie darowizny na cel charytatywny. Informacje o przekazaniu tokena, przez adresata życzeń świątecznych, trafiają do Fundacji Cyberium. Fundacja po zakończeniu projektu, zrealizuje ustanowioną przez KIR darowiznę celową na rzecz Szlachetnej Paczki.
- Proces tworzenia kartek świątecznych w formie tokenów NFT, jest jednym z przykładów zastosowania technologii blockchain, którą w KIR już dobrze znamy. Nasi klienci od ponad 5 lat korzystają z usług opartych na naszej sieci blockchain. Włączenie sztucznej inteligencji w proces tokenizacji jest dla nas okazją do poszerzenia spektrum zastosowań tej technologii. Możemy w praktyce ocenić potencjał biznesowy takiego rozbudowanego rozwiązania, zbadać ograniczenia i zidentyfikować potencjalne ryzyka. Wierzymy, że synergia technologii AI i blockchain przyniesie konkretne korzyści naszym klientom, skutecznie wpisując się w ich potrzeby i oczekiwania. Właśnie w takim kierunku zamierzamy rozwijać portfolio naszych produktów - tłumaczy Małgorzata Ignaczewska, Program Manager w KIR.
Sprawdź to: Fałszywe konta TikTok rozpowszechniają dezinformację na temat wojny Rosji z Ukrainą
Jak łączyć technologie z dobroczynnością
Tokenizacja kartek świątecznych jest doskonałym przykładem łączenia możliwości nowoczesnych technologii z działalnością dobroczynną. Token NFT jest nośnikiem wartości. Tokenami można więc obracać - podobnie jak papierami wartościowymi, można je sprzedawać i kupować, można przenosić ich własność i można je dawać w prezencie. Dlatego są świetnym narzędziem wspierającym działalność charytatywną i ułatwiającym przekazywanie darowizn.
- Od ponad 30 lat KIR dostarcza rozwiązania, które skutecznie wspierają cyfrową transformację gospodarki. Oswajamy innowacje i dostarczamy sprawdzone narzędzia dla przedsiębiorstw stawiających na unowocześnienie swoich modeli biznesowych. Mamy na koncie pionierskie zastosowanie technologii blockchain - w usługach dla bankowości, ubezpieczeń i e-commerce. Udostępnienie uniwersalnej platformy, umożliwiającej tokenizację dowolnych zasobów i tworzenie tokenów o różnych zastosowaniach, otwiera zupełnie nowe możliwości w rozwoju usług cyfrowych – mówi Robert Trętowski, wiceprezes zarządu KIR.