Ministerstwo Rodziny ogłasza 4-dniowy tydzień pracy. Po wakacjach ruszy program pilotażowy

Wymiar czasu pracy w Polsce
Wymiar czasu pracy w Polsce jest określony w Kodeksie Pracy. Zgodnie z nim czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciotygodniowym tygodniu pracy. Dopuszczalne jest jednak jego wydłużenie, na co wskazuje art. 138 § 1 zd. 1 k.p. zgodnie z którym w przypadku pracy w ruchu ciągłym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. W niektórych miejscach pracy wymiar pracy może zostać skrócony ze względu na zatrudnienie w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.
Skrócenie czasu pracy. Analizy i badania
Od dłuższego czasu trwa dyskusja nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej bada możliwe scenariusze takiego rozwiązania. Jednym z nich jest skrócenie tygodnia do 35 godzin pracy natomiast drugi zakłada czterodniowy tydzień pracy. Resort próbuje ustalić, który z tych wariantów będzie najbardziej optymalny zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. MRPiPS konsultowało te kwestie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych, brało pod uwagę też analizy przeprowadzone przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dra med. J. Nofera oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
Pilotażowy program skrócenia czasu pracy
28 kwietnia podczas konferencji ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała przeprowadzenie pilotażu dotyczącego skrócenia czasu pracy. Podkreśliła przy tym, że podstawowym warunkiem będzie zachowanie tego samego poziomu wynagrodzenia. Resort chce, żeby pracodawcy i pracownicy szukali sposobu, by dojść do skrócenia czasu pracy.
Po raz pierwszy w naszej części Europy przygotowujemy pilotaż takiego skrócenia czasu pracy - zapowiedziała szefowa resortu rodziny i pracy, cytowana przez infor.pl. Omawiając modele organizacji czasu pracy w ramach pilotażu, wskazała, że istnieje możliwość skrócenia liczby godzin pracy w wybranych dniach, rozłożenia redukcji godzin na kilka dni tygodnia, zmniejszenia tygodniowego wymiaru pracy, ograniczenia liczby dni roboczych lub wydłużenia urlopów w taki sposób, by całościowo zmniejszyć czas pracy.
Zapowiedziała również, że do 30 czerwca 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawi szczegółowe zasady i warunki realizacji programu pilotażowego, a następnie rozpocznie się proces rekrutacji uczestników. Zaznaczyła, że w ramach pilotażu resort przewiduje wsparcie finansowe i organizacyjne na wdrażanie wybranych rozwiązań.
Niektórzy pracodawcy już testują 35 godzinny tydzień pracy
Od 1 października 2024 roku urzędnicy w Lesznie pracują 35 godzin tygodniowo. Taką decyzję podjął prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki. Wcześniej od wakacji do października urzędnicy pilotażowo pracowali krócej. W ocenie prezydenta takie rozwiązanie sprawdziło się i nie wpłynęło negatywnie ani na pracowników urzędu, ani na interesantów.