Wszystkie oczy na ElevenLabs – startup pomoże niepełnosprawnym, a przy okazji może być wyceniony na 3 mld dol.
ElevenLabs ma już ponad 100 pracowników i na koncie zebranych ponad 100 mln dol. / fot. mat. pras.Dzięki zastosowaniu zaawansowanej sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technologii, ElevenLabs rozwija narzędzia, które rewolucjonizują sposób, w jaki osoby z niepełnosprawnościami mogą się porozumiewać.
Nowa technologia dla osób z ALS
Podczas Lenovo Tech World, Lenovo, oraz Fundacja Scotta-Morgana (SMF) zaprezentowali rozwiązanie, które łączy w sobie kilka nowoczesnych technologii: śledzenie ruchu oczu, sztuczną inteligencję, hiperrealistyczne awatary oraz spersonalizowane głosy. W projekcie uczestniczy również ElevenLabs, dostarczając technologię do generowania głosów AI.
Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o osobach żyjących z ALS (stwardnieniem zanikowym bocznym), które często tracą zdolność mówienia. ALS jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, zazwyczaj prowadzącym do paraliżu całego ciała. Dzięki technologii ElevenLabs, osoby dotknięte tą chorobą (jak również osoby z innymi niepełnosprawnościami, np. porażeniem mózgowym) będą mogły generować mowę na podstawie ruchów oczu, co znacząco ułatwi im codzienną komunikację.
– W ciągu ostatniego roku byliśmy głęboko zainspirowani przez osoby, które "odzyskują" swoje głosy pomimo wszystkich wyzwań i jesteśmy wdzięczni za szansę odegrania niewielkiej roli w tym procesie. Teraz, z niesamowitym wsparciem Fundacji Scotta-Morgana, przenosimy te wysiłki na wyższy poziom. Jesteśmy dumni, że możemy pomóc usunąć bariery komunikacyjne – powiedział Mati Staniszewski, CEO ElevenLabs.
– Żyjemy w świecie, w którym ponad pół miliarda ludzi jest uciszonych, nie przez wybór, ale przez niepełnosprawność - powiedziała LaVonne Roberts, dyrektor wykonawczy SMF –Wyobraź sobie świat, w którym nawet najbardziej niepełnosprawne osoby mogą w pełni wyrazić siebie, świat, w którym najnowocześniejsza technologia daje głos osobom bez głosu. Nie wyobrażamy sobie tylko tego świata - budujemy go razem z Lenovo. Ponieważ ponad 500 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z chorobami mięśniowymi lub neurologicznymi, nasza praca może wpłynąć na masową skalę.
Integracja technologii AI z komunikacją wzrokową
Nowe urządzenie integruje technologię śledzenia wzroku z zaawansowanymi głosami generowanymi przez AI. Dzięki temu osoby z ALS mogą się porozumiewać za pomocą ruchu oczu, a ich głos brzmi naturalnie i jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wprowadzenie tej technologii to przełom w zakresie dostępności, który umożliwia komunikację nawet tym, którzy są całkowicie sparaliżowani. Teraz próbki audio, nawet słabej jakości, mogą generować atrakcyjny głos za pomocą AI.
Erin Taylor, osoba żyjąca z ALS, zaprezentowała tę technologię podczas Lenovo Tech World, podkreślając: – Mówienie moim głosem, takim, który brzmi jak przed diagnozą, jest niesamowite, ale najbardziej ekscytujące jest to, że mogę uczestniczyć w tworzeniu technologii, która pomoże innym.
Fundacja Scotta-Morgana będzie współpracować bezpośrednio z klinicystami, technologami i osobami z ALS w celu dalszego udoskonalenia i przetestowania technologii.
Dynamiczny rozwój ElevenLabs
Niezależnie od powyższej, świetnej informacji, TechCrunch podaje, że ElevenLabs, liczący już ponad 100 członków załogi, jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się startupów technologicznych, specjalizujących się w aplikacjach AI do generowania syntetycznych głosów. Spółka, założona zaledwie dwa lata temu, przyciąga uwagę inwestorów na całym świecie, pomimo, że depczą jej po piętach (na razie mało skutecznie) tacy giganci jak Google Gemini czy OpenAI. ElevenLabs wyprzeda wielu, bo pokazał, że może mieć szerokie zastosowanie: od audiobooków, przez dubbing, aż po narzędzia wspomagające komunikację osób z niepełnosprawnościami.
Jak wynika z informacji zebranych przez TechCrunch, ElevenLabs może niedługo być wyceniany na nawet 3 miliardy dolarów, co potroiłoby jego wartość od poprzedniej rundy inwestycyjnej – czyli od serii B ze stycznia tego roku. Już teraz firma generuje roczne przychody na poziomie 80 mln dolarów. W zeszłym roku było to "tylko" 25 mln dolarów. Wiadomo także, że Mat Staniszewski i Piotr Dąbkowski prowadzą już rozmowy z inwestorami w sprawie następnego finansowania.
Przypomnijmy wszystkie dotychczasowe, ujawnione finansowania ElevenLabs:
- styczeń 2023 - runda pre-seed – 2 mln dol – lead invevstor: Credo Ventures
- czerwiec 2023 – seria A – 19 mln dol. – lead invevstor: Andreessen Horowitz, Daniel Gross, Nat Friedman
- styczeń 2024 – seria B – 80 mln dol. – lead invevstor: Andreessen Horowitz, Daniel Gross, Nat Friedman
Łącznie startup pozyskał już 101 mln dolarów.
Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?
1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?