Digital nomad nowym programem w Portugalii. "Przyjedź, pracuj zdalnie, zostań na rok"
Portugalia przyciąga digital nomadów / Fot. Peggy Anke, Unsplash.comZamysł jest prosty: przyjedź do Portugalii, pracuj zdalnie, ale wydawaj swoje pieniądze lokalnie. Kraj uruchomił nowy program dla przyjezdnych, by ci mogli zostać nawet na cały rok bez wizy. W ten sposób Portugalia chce przyciągać digial nomadów, zwłaszcza osoby zarabiające znacznie lepiej niż przeciętny Portugalczyk.
Jeśli nie musimy pracować z biura, możemy mieszkać w Portugalii w ramach nowej wizy cyfrowej dla nomadów. Rząd Portugalii ogłosił pozwolenie na pobyt dla pracowników zdalnych na okres do roku.
Program był ogłoszony już w lipcu, ale ostatecznie wejdzie w życie od 30 października.
Portugalia rajem dla cyfrowych nomadów?
Portugalia staje się jednym z ulubionych miejsc dla Amerykanów, którzy doceniają tamtejszą kuchnię i pogodę. No i ceny, które są zdecydowanie niższe niż w Stanach. Jeśli więc ktoś zarabia w dolarach i nie musi pracować z biura, może przenieść się do Portugalii i znacznie zwiększyć swoje możliwości w konkteście materialnym.
Zobacz: Urlop na żądanie
Choć Portugalia jest odwiedzana bardzo często przez Amerykanów, do tej pory nie było łatwego sposobu na to, aby tymczasowy mieszkaniec mógł pracować zdalnie i zostać na dłużej.
Patricia Casaburi, dyrektor zarządzająca firmą Global Citizen Solutions, która pomaga w relokacji nomadom, tłumaczy że digital nomad to nowy trend, który zyskuje na popularności. - Szczególnie było to widoczne w momencie wybuchu pandemii Covid-19. Praca zdalna stała się wtedy rzeczywistością dla wielu osób, a część z nich mogła ją wykonywać z dowolnego miejsca - mówi.
Sprawdź: Onebid
Najnowszy program uprości procedury dla obywateli z innych krajów, którzy chcą przyjechać i zostać na dłużej w Portugalii. Kraj z kolei skorzysta na przyciągnięciu wielu osób, często dobrze zarabiających.
Warto podkreślić, że dobre zarobki są nawet wymogiem. Średni miesięczny dochód musi bowiem odpowiadać co najmniej czterokrotności krajowej płacy minimalnej w Portugalii, która obecnie wynosi 689 dol. miesięcznie.