Czego potrzebują firmy rodzinne?
Poldent, fot. mat. prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2023 (88)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Partner publikacji:
Zmieniająca się sytuacja gospodarcza sprawiła, że na rynku kredytowym powstała luka w finansowaniu w sektorze małych i mikroprzedsiębiorstw. Duże i średnie przedsiębiorstwa są bardziej wiarygodnym partnerem ze względu na większe zasoby i bardziej stabilną pozycję rynkową. Nie jest to zła wola banków, po prostu mniejsze firmy znacznie trudniej jest zweryfikować: przeprowadzić analizę biznesową i określić ich zdolności kredytowe. Dotyczy to zwłaszcza młodych firm. Z tego względu banki rzadziej podejmują pozytywne decyzje kredytowe. Prowadzi to do sytuacji, w której pojawia się niezaspokojone zapotrzebowanie na finansowanie wśród młodych, mikro i małych firm.
Firmy rodzinne a wielki biznes
Spółka Poldent to polska firma rodzinna działająca już od 1990 r. – Razem z mężem jesteśmy inżynierami elektronikami, a w tamtych czasach elektronika zaczynała szybko się rozwijać. Zaczęliśmy budowę małego zakładu produkcyjnego i przypadkiem trafiliśmy na inwestorów ze Szwecji, którzy chcieli przenieść produkcję do Polski – mówi Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka, wiceprezes firmy Poldent.
Spółka powróciła w całości do rodziny w 2016 r., ale dziś jest znana w wielu krajach świata jako producent instrumentów dentystycznychh. – Sprzedajemy już nie tylko w Polsce, ale też w 70 krajach świata. Mamy również produkcję różnych materiałów dentystycznych i prowadzimy szkolenia dla lekarzy stomatologów, które są aprobowane przez izby lekarskie. To są nasze trzy podstawowe działalności: produkcja, dystrybucja, szkolenia – dodaje.
W biznes zaangażowanych jest w sumie sześć osób z rodziny: obok Małgorzaty, także jej mąż oraz jego brat z żoną i dwiema córkami. – Zatrudniamy obecnie ponad 90 osób, a osoby z rodziny obejmują kluczowe funkcje w firmie. Liczymy, że młode pokolenie będzie dalej prowadzić firmę – zapewnia. Dziś rodzina podejmuje wszystkie ważne decyzje dotyczące firmy. – My, na razie, przez te 32 lata nie mieliśmy z tym problemów – rodzina się zgadzała i szybko podejmowaliśmy decyzje. To nam niezmiernie ułatwiło życie. Podejrzewam, że brak zgody w rodzinie to bardzo duży czynnik negatywnie wpływający na funkcjonowanie firm rodzinnych – komentuje.
Jak zaznacza, obok tego ważnym wsparciem jest zaangażowanie instytucji finansowym. W pandemii firmie pomógł PFR, a wcześniej w ekspansji wsparł Bank Pekao dzięki kredytowi inwestycyjnemu. Dziś Poldent dalej się rozwija, a takie wyzwania, jak wzrost kosztów działalności, kompensuje m.in. kredytem na rachunku bieżącym. Małgorzata Nowak-Niedźwiedzka zaznacza, że to właśnie odpowiedzialne podejście do finansów jest niezbędnym fundamentem do rozwoju firmy.
Odpowiedź na potrzeby
– Wiemy jak ważne jest otwarcie się na możliwość finansowania mikro, małych i średnich firm, w tym rodzinnych, dlatego od lat możemy pochwalić się współpracą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Europejskim Funduszem Inwestycyjnym oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Na bieżąco monitorujemy sytuację rynkową, by móc dostosować naszą ofertę wspieraną programami pomocowymi – dodaje Dominika Byrska, dyrektor Biura Produktów i Procesów Kredytowych Banku Pekao.
Więcej możesz przeczytać w 1/2023 (88) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.