Cyfrowy startup z inwestorami. 6,5 mln złotych na rozwój w Europie Zachodniej

Arnold Wierzejski CEO startupu CTHINGS.CO
Arnold Wierzejski CEO startupu CTHINGS.CO, fot. mat. prasowe
Polskie fundusze Level2 Ventures i Satus Starter VC zainwestowały 6,5 mln zł w startup CTHINGS.CO. Firma działa w obszarze 5G i sieci sensorowych IoT.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

CTHINGS.CO polsko-austriacki start-up specjalizujący się w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań z obszaru 5G, sieci sensorowych IoT i aplikacji chmurowych typu Digital Twin pozyskał sześć i pół miliona złotych na sfinansowanie dalszego rozwoju.

Zgodnie z podpisaną umową, lead inwestor, Level2 Ventures zainwestował cztery i pół miliona złotych, a Satus Starter VC w ramach follow-on dwa miliony. Pozyskany kapitał CTHINGS.CO wykorzysta na ekspansję na rynkach zagranicznych, m.in. rozwój projektów w Skandynawii i Europie Zachodniej, development produktów, realizację strategii marketingowo-sprzedażowej oraz powiększenie zespołu.

CTHINGS.CO. Czym zajmuje się startup?

CTHINGS.CO specjalizuje się w budowaniu rozwiązań 5G, IoT, edge computing m.in. dla Przemysłu 4.0 i struktur geograficznie rozproszonych. Współpracuje z globalnymi operatorami komórkowymi oraz dostawcami infrastruktury chmurowej. W portfolio spółki znajdują się m.in.: 5G IoT Gateway – urządzenie do zbierania i jednoczesnego przetwarzania lokalnego dużych porcji danych, CLASP – inteligentna tkanka mesh - sensorów do monitorowania bezpieczeństwa i położenia ruchomych obiektów oraz system 5G Suite of Solutions, umożliwiający zbieranie danych z rozproszonych sieci sensorowych IoT w czasie rzeczywistym oraz efektywne zarządzanie nimi. System pozwala również na analizowanie, wizualizację i raportowanie zebranych danych. 

– Przewagą CTHINGS.CO jest zdolność do budowania unikalnych, inteligentnych platform, wykorzystujących możliwości nowej sieci 5G. Zdecydowaliśmy się zainwestować w doświadczony i zaangażowany zespół, o silnych kompetencjach zarówno inżynierskich, jak i biznesowych. Rozwiązania firmy pracują już w kilku krajach skandynawskich oraz w Polsce. Obecnie spółka stoi przed wyzwaniem rozwoju na pozostałych rynkach Unii Europejskiej. Wierzymy, że poprzez wsparcie strategiczne i biznesowe, które oferujemy w Level2 Ventures, doświadczenie Partnerów Zarządzających w budowaniu międzynarodowych organizacji oraz efektywną współpracę z Satus Starter VC znacząco ten rozwój przyspieszymy – mówi Adam Rudowski, General Partner Level2 Ventures.

Oto najlepsze polskie startupy

Pierwsze wdrożenia

W etapie poprzedzającym zamkniętą 21 grudnia rundę finansowania spółka zrealizowała z sukcesem pilotażowe wdrożenia swoich rozwiązań dla Nordic Infrastructure Design i Spin Robotics oraz pozyskała szereg klientów na wdrożenia komercyjne, min. firmy: Valmont oraz Va Syd. 

– CTHINGS.CO jest jedną z najszybciej rosnących spółek z naszego portfela. Cieszymy się, że jego potencjał docenił również Level2 Ventures i razem z nim możemy dostarczyć spółce środków, by dalej wspierać jej wzrost. W ciągu roku od naszej pierwotnej inwestycji Spółka była w stanie dodać do swojego portfolio kolejne produkty, powiększyć trzykrotnie swój zespół oraz zbudować lejek sprzedażowy na dwa najbliższe lata o oczekiwanej wartości aż kilkudziesięciu milionów złotych. Dołączenie do grona inwestorów Level2 Ventures i wsparcie jakie zaoferował spółce Adam Rudowski, założyciel Veracomp SA, dają CTHINGS.CO szansę na stanie się jednym z istotniejszych graczy na rynku 5G – wyjaśnia partner funduszu Satus Starter, Łukasz Wąsikiewicz. 

– Ten rok był dla nas czasem intensywnego rozwoju: zarówno pod względem naszego portfolio produktowego, jak i powiększenia zespołu, a także pozyskania pierwszych klientów. Współpraca ze Spin Robotic i Nordic Infrastructure Design już przyniosła zainteresowanie kolejnych firm skandynawskich. Z sukcesem udało nam się zrealizować komercyjne wdrożenie dla firmy Valmont, co zaowocowało kolejnymi kontraktami dla przemysłu ciężkiego. Nasze rozwiązania technologiczne i innowacyjne podejście do Internetu Rzeczy w przemyśle i miastach zostało zauważone i docenione przez liderów branży IoT. Otrzymaliśmy zaproszenie do zaprezentowania swoich rozwiązań podczas konferencji IoT TALKS w Sztokholmie, w której uczestniczą firmy, potrafiące wykorzystać najnowsze technologie w celu rozwiązania dzisiejszych wyzwań, a przy tym uruchomić skalowalny biznes o dużym potencjale. Przed nami perspektywa dwóch lat intensywnej pracy. Mamy bardzo pozytywny feedback od naszych klientów i partnerów. Wsparcie inwestorskie pozwoli nam skupić się na dalszym rozwoju naszych produktów oraz wdrożeniu strategii marketingowej i sprzedażowej – komentuje Arnold Wierzejski, CEO CTHINGS.CO. 

IoT jest jednym z elementów cyfrowej transformacji. Od kilku lat zauważalny jest wzrost globalnego rynku zastosowania urządzeń typu IoT Gateway. Szacuje się, że historycznie, w latach 2017-2020, rynek ten rósł w tempie 30,9% rocznie. Pod względem wielkości oczekuje się, że do 2023 r. na powyższy rynek składać się będzie ok. 17,2 miliarda urządzeń. Rynek rozwiązań opartych o technologię 5G w 2020 roku wyceniany był na 53 mld USD, w 2026 prognozuje się, że osiągnie on prawie 250 mld USD. Integracja możliwości łączności w coraz większej liczbie urządzeń jest jednym z głównych czynników napędzających szybkie przyjęcie rozwiązań IoT w globalnej gospodarce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ