Akademia młodego szefa. Jak podejmować trudne decyzje
fot. Adobe StockTylko psychopata mógłby nie przeżywać tego, że musi poinformować pracownika o zwolnieniu. W biznesie na szczęście psychopatów jest niewielu. Lepiej sprawdzają się w polityce i zorganizowanej przestępczości” – twierdzą Jerzy Gut i Wojciech Haman, trenerzy biznesu i autorzy książki „Psychologia szefa”. Niepopularne decyzje jednak czasem podejmować trzeba. Kwestia, jak je komunikować, żeby nie wywołały kolejnych problemów.
W 1967 r. amerykańscy psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe opracowali tzw. skalę stresu. Z niewielkimi zmianami obowiązuje ona do dziś. Utrata pracy zajmuje na niej wysoką, ósmą pozycję. Okazuje się, że jest to stresor bardziej dotkliwy niż chociażby choroba członka rodziny, śmierć przyjaciela czy problemy seksualne. Na szczęście zwolnień nie dokonuje się zbyt często. Nie zmienia to faktu, że menedżer musi podejmować trudne decyzje na co dzień i informować o tym innych.
Lekcja pierwsza włącz w swoją decyzję innych
Jak to robić? Kiedyś zapytałem o to prof. Andrzeja Bliklego, przedsiębiorcę, ale też specjalistę od zarządzania. – Najlepiej, żeby to była wspólna decyzja szefa i podwładnych – odpowiedział. Podkreślił też, że nie chodzi o fikcyjne, manipulacyjne dzielenie się odpowiedzialnością z załogą, lecz rzeczywisty udział w procesie decyzyjnym. W końcu kto wie, czy nasi podwładni nie będą mieli lepszego pomysłu na rozwiązanie problemu niż my. Musimy...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 11/2020 (62) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.