Absurdalne obostrzenia dla taksówkarzy. Jest interwencja w ministerstwie

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, taksówka, która może przewozić do 7 osób (włącznie z kierowcą) nie podlega żadnym ograniczeniom. Tymczasem jeśli konstrukcyjnie jest ona przystosowana do przewozu od 7 do 9 osób, wtedy można w niej zająć nie więcej niż połowę miejsc. Absurd?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Interwencję w tej sprawie podjął rzecznik MŚP. Zwrócił się on do wiceprezesa Rady Ministrów i ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina o wyjaśnienie kolejnego przykładu niezrozumiałych obostrzeń. 

Do Biura Rzecznika MŚP na bieżąco wpływają sygnały o barierach i utrudnieniach przy prowadzeniu działalności gospodarczej mających związek z wprowadzanymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przykładem jest kolejne ograniczenie związane z prowadzeniem działalności w zakresie przewozu osób pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, polegające na tym, że danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących (zgodnie z § 25 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii /Dz. U. z 2020 r. poz. 2316, ze zm./).

Co istotne, takiego ograniczenia nie ma w przypadku przewozu osób tradycyjną taksówką, tj. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu do 7 osób. Wyłączenie ograniczeń dotyczy także m.in. pojazdów samochodowych: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Ochrony Kolei.

W związku z powyższym, pismem z dnia 5 stycznia 2021 r. rzecznik MŚP wystąpił do Jarosława Gowina z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do likwidacji ograniczeń polegających na tym, że danym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą można przewozić w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących – analogicznie jak w przypadku przewozu osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu do 7 osób, gdzie ograniczeń takich brak.

Jednak pismem z 18 stycznia 2021 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekazało poniższą sprawę do rozpatrzenia Ministerstwu Zdrowia, a to z kolei w piśmie z 28 stycznia 2021 r. wskazało jako właściwy podmiot Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ