Aktualności
Nowe zasady skierowań do sanatorium
Rozporządzenie ministra zdrowia, które weszło w życie 5 marca, wprowadza istotne zmiany w zakresie skierowań na leczenie uzdrowiskowe.
Wyjaśniamy kto może skorzystać z ulgi na dziecko
Podczas rozliczania PIT można skorzystać z różnych ulg podatkowych, w tym z ulgi prorodzinnej, znanej również jako ulga na dziecko.
Booksy i Znajdź Gabinet łączą siły. Dostarczą kompleksowe narzędzie dla fizjoterapeutów
Jak przekonują przedstawiciele obu firm, efektem połączenia będzie unikalny w skali rynku produkt dedykowany fizjoterapeutom - narzędzie umożliwi zarządzanie rezerwacjami i dokumentacją medyczną.
800+ tylko dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach
Pod koniec maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która czeka teraz na podpis prezydenta. Zmiany mają na celu m.in. powiązanie wypłaty świadczeń 800+ oraz „Dobry start” z faktem uczęszczania dzieci do polskich szkół. Nowe przepisy wejdą jednak w życie dopiero za rok, co rodzi pytania o ich skuteczność.
Kupisz książkę mrugnięciem oka. PayEye wchodzi do Empiku
Mastercard, Empik i polski fintech PayEye wprowadzają nową technologię płatności do salonów prasowych. Pilotażowy program, który obejmie pięć salonów Empik, ma na celu przetestowanie innowacyjnego systemu płatności biometrycznych. Konsumenci będą mogli zapłacić za zakupy, po prostu spoglądając w ekran.
Jak zabezpieczyć się prawnie na wypadek konfliktu ze wspólnikiem?
W praktyce biznesowej można wielokrotnie spotkać się z sytuacją, kiedy strony (wspólnicy), ustalając treść umowy spółki pomijają w niej kwestie ustanowienia zabezpieczeń na wypadek ewentualnych konfliktów między wspólnikami. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Odpowiada Paulina Sobieska, radca prawny z kancelarii WP Law.
Rosja zbiera daninę na machinę wojenną: Putin wprowadza wyższe podatki
Rosja przygotowuje się do znaczących zmian w systemie podatkowym, które mają na celu zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że zmiany te będą ukierunkowane na redystrybucję ciężarów podatkowych, w szczególności dla osób o wyższych dochodach.
Kwiaciarnie alarmują: Tanie kwiaty z ezgotycznych krajów psują rynek
Kwiaty importowane z Kenii, Kolumbii, Ekwadoru czy Etiopii królują m.in. w marketach. Przez to nasi producenci przegrywają konkurencję z tanim towarem sprowadzanym samolotami. Z kolei floryści zwracają uwagę na błędy polskich ogrodników, którzy często sprzedają kwiaciarniom produkt w tej samej cenie co klientom detalicznym.
Kampania Re:Generacja: Zobacz przyszłość, zanim będzie za późno
Według danych ONZ, aż 40% lądowej powierzchni Ziemi uległo degradacji. To alarmujące zjawisko jest jednym z kluczowych tematów obchodów Światowego Dnia Środowiska 2024, który odbywa się pod hasłem „Możemy być Re:Generacją”. Celem kampanii jest podkreślenie możliwości rekultywacji gruntów jako skutecznego środka przeciwko degradacji gleby, suszy i pustynnieniu.
Polskie firmy toną w długach: Największe problemy finansowe w handlu, budownictwie i transporcie
Z danych zebranych przez firmę windykacyjną wynika, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) coraz częściej borykają się z problemem niespłaconych należności. Aż 55% firm wysyła wezwania do zapłaty, 47% prowadzi negocjacje z dłużnikami, a co piąta firma zleca odzyskanie długu kancelarii prawnej.
Kamery Scanway znajdą się na pokładzie podczas inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej
Scanway znajdzie się w gronie podmiotów, które wezmą udział w inauguracyjnym locie najnowszej europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Data startu rakiety została ustalona przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) na 9 lipca br., a wystrzelenie rakiety odbędzie się w europejskim porcie kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie rakiety znajdzie się łącznie 18 ładunków. Ariane 6 to kluczowy projekt dla zachowania niezależności i elastyczności europejskich możliwości kosmicznych w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę Ziemi. Scanway w ramach projektu YPSat dostarczy dwukamerowy zestaw optyczny, którego zadaniem będzie monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowanie przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi. Scanway dostarczy w ten sposób kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.
OTB Ventures inwestuje w szwajcarską spółkę Synthara. Startup pozyskał 11 mln dolarów
Synthara opracowuje projekty chipów, aby przyspieszyć działanie urządzeń przenośnych z aplikacjami na bazie AI. W ostatniej rundzie prowadzonej przez Vsquared Ventures startup pozyskał 11 mln dolarów. Inni inwestorzy, którzy dorzucili się do finansowania to: OTB Ventures, Onsight Ventures i Deep Tech Labs. Prawie 6 mln dolarów z pozyskanej kwoty pochodziło z dotacji europejskich i szwajcarskich.
DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie
DNA Medical Group - firma medyczna działająca w branży badań genetycznych, planuje debiut na rynku NewConnect. Wcześniej spółka chce pozyskać finansowanie od inwestorów na rozwój działalności, w tym m.in. na wyposażenie laboratorium. Działająca od czerwca 2023 r. firma już jest rentowna. Marka jako jedyna w Polsce może wykonać sekwencjonowanie genomu bez posiłkowania się zagranicznymi podwykonawcami.
Adyen łączy siły z Prada Group. Unowocześnią rozwiązania płatnicze w sklepach i wprowadzą strategię omnichannel
Adyen, globalna platforma technologii finansowych, ogłosiła partnerstwo z Prada Group, które ma na celu integrację płatności za zakupy dokonywane w wielu kanałach sprzedaży.
Jan Śpiewak chce nocnej prohibicji w Warszawie: Projekt uchwały gotowy
Aktywista Jan Śpiewak ogłosił zamiar złożenia obywatelskiego projektu uchwały zakazującej sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na terenie całej Warszawy. Jako główny powód tej inicjatywy podaje liczne awantury i zakłócenia porządku publicznego, szczególnie w dzielnicy Śródmieście. Projekt uchwały jednak obejmuje całe miasto.
Xtreme Fitness Gyms kontynuuje ekspansję w dużych miastach. Nowy klub powstanie w Rzeszowie
Sieć Xtreme Fitness Gyms podpisała umowę ze spółką Apklan, inwestorem Olszynki Park, wielofunkcyjnego kompleksu w centrum Rzeszowa. Budynek zostanie oddany do użytku w IV kwartale tego roku.
Allianz Commercial w Polsce od 1 czerwca 2024 r.
Zespól ubezpieczeń korporacyjnych w Polsce od początku czerwca działa pod nazwą Allianz Commercial, która od zeszłego roku stopniowo wprowadzana jest w grupie Allianz na całym świecie.
Polski satelita EagleEye łączy siły ze SpaceX i przygotowuje się do lotu w kosmos
Creotech Instruments, polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, poinformował że EagleEye znajduje się już w bazie Vandenberg Space Force Base, gdzie został przetransportowany przez operatora misji, firmę Exolaunch GmbH. To właśnie w tym miejscu, w amerykańskim stanie Kalifornia, największy i najbardziej zaawansowany polski satelita przejdzie ostatnie testy funkcjonalne przed integracją z rakietą Falcon 9. Wystrzelenie satelity w kosmos zaplanowano na połowę tego roku. Dokładna data startu zostanie podana w późniejszym terminie przez dostawcę usługi wystrzelenia, firmę SpaceX.
Jak znaleźć pracę z sensem? Odpowiada Dobrosława Gogłoza (Doing Good)
– Zastanówmy się, w jakim środowisku pracy czujemy się najlepiej. Czy potrzebujemy dynamizmu i tempa charakterystycznego dla startupów, czy wolimy ustabilizowane procesy i procedury dużej korporacji? A może najlepiej odnajdziemy się w zgranym zespole NGO? Dopasowanie kultury organizacyjnej do naszych preferencji jest kluczowe dla satysfakcji z pracy – radzi Dobrosława Gogłoza, założycielka serwisu Doing Good, który pomaga znaleźć pracę w branżach działających na rzecz ludzi, klimatu czy rozwoju demokracji.
Zakaz handlu w niedziele: autonomiczne sklepy mają być zamknięte, mimo że pracują w nich roboty
W Niemczech, gdzie niedziela jest dniem odpoczynku zgodnie z zapisami konstytucji, pojawiły się kontrowersje związane z autonomicznymi sklepami. Sieć Tegut, z siedzibą w Fuldzie, musi zamykać swoje autonomiczne placówki Teo w niedziele, co jest wynikiem orzeczenia najwyższego sądu administracyjnego kraju związkowego Hesja.
GfK: Nastroje konsumenckie rosną. To kolejna poprawa wyniku
Polscy konsumenci coraz lepiej oceniają stan swoich finansów i z większym optymizmem patrzą w przyszłość – własnego i krajowego budżetu. W górę wędruje także większość pozostałych wskaźników Barometru Nastrojów Konsumenckich. A największa w tym zasługa młodzieży. Takie dane płyną z najnowszych badań GfK – An NIQ Company.
Innowacja IT: Zmiana dwóch linijek kodu pozwala zaoszczędzić tony CO2 firmom
W skali całej branży IT rozwiązania chmurowe mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 5,9 proc., co odpowiada usunięciu z dróg 22 milionów samochodów. Nawet częściowe wykorzystanie chmury w organizacji może zmniejszyć emisję o ponad 84 proc. w porównaniu z infrastrukturą lokalną.
Hydrożele mogą zwalczać suszę? Polska firma pomoże lokalnym gospodarstwom w Afryce i Azji Centralnej
Artagro Polska, producent innowacyjnych hydrożeli do zastosowań przyrodniczych, wprowadzi swoją technologię na rynki afrykańskie oraz azjatyckie. Firma przeprowadziła już serię testów w Kenii oraz Azji. Polskie produkty pomogą lokalnym gospodarstwom niwelować wpływ suszy na uprawy. Władze spółki liczą, że wzrost świadomości wśród hodowców i rolników w Polsce pozwoli na skuteczne zmierzenie się z deficytem wody również nad Wisłą.
Kampania #PlantHealth4Life wróciła! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrowia roślin, bioróżnorodności oraz gospodarki
Celem #PlantHealth4Life jest zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia roślin wśród mieszkańców Europy i wzbudzenie w nich poczucia zbiorowej odpowiedzialności za ich wspólne dobro. Głównym jej hasłem jest wezwanie: „Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie”.
Ścieżka SMART: pozyskaj dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe
Warunkiem brzegowym startu w konkursie jest pomysł na innowacyjny w skali kraju projekt B+R o wartości przynajmniej 3 mln zł. Nabór wniosków startuje już 27 czerwca 2024 r. i potrwa do 24 października.
Co to jest pay gap i kto na tym traci?
Luka płacowa (ang. pay gap) to różnica w wynagrodzeniach między różnymi grupami pracowników, najczęściej między kobietami a mężczyznami, ale także między osobami o różnych rasach, narodowościach, czy z różnych regionów. Najbardziej powszechną formą luki płacowej jest gender pay gap, czyli różnica w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami na tych samych lub podobnych stanowiskach.
Co powoduje bezsenność i jak sobie z nią poradzić?
Ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Wśród powodów utrudniających zaśnięcie respondenci najczęściej wskazują nadmierne rozmyślania i gonitwę myśli, niepewność co do przyszłości czy wybudzanie się w nocy. Co ciekawe, na jakość naszego snu wpływa również sytuacja ekonomiczna. Jak więc polepszyć jakość snu?
Czy chcemy jeszcze się ścigać? – Zapraszamy na Europejski Kongres Finansowy
Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. 10-12 czerwca Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju.
Donald Trump Skazany za Fałszowanie Dokumentów: Historyczny wyrok w USA
Ława przysięgłych uznała Donalda Trumpa winnym 34 zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej. Sprawa dotyczy ukrywania płatności za milczenie aktorki porno, Stormy Daniels, w trakcie kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Były prezydent USA został skazany za próbę wpłynięcia na wyniki wyborów poprzez nielegalne środki finansowania kampanii.
Ceny lodów w 2024 Roku: Wzrost nawet o 50 proc.
Analiza danych z aplikacji PanParagon pokazuje, że od 2022 roku ceny lodów znacząco wzrosły. I nie jest to odkrycie, którego konsumenci, by nie zauważyli wcześniej, ponieważ w ciągu dwóch lat koszt takiego zimnego deseru podrożał nawet o 50 proc.
GRU zaangażowane w akty sabotażu w Polsce: Ustalenia śledczych ws. serii pożarów
Restauracja w Gdyni, magazyn palet pod Warszawą, fabryka farb we Wrocławiu i centrum budowlane w Gdańsku – te miejsca były celem usiłowań i podpaleń na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki prac śledczych.
MediSensonic będzie certyfikować Touchwave – urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia
MediSensonic planuje w 2025 roku przeprowadzenie procesu szybkiej ścieżki certyfikacji dla jednego ze swoich wiodących projektów – ‘Touchwave’. To efekt pomyślnie zakończonej II fazy badania klinicznego dla technologii medycznej, która służy do ciągłego oraz bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia we krwi. Celem badań było porównanie dokładności systemu pomiarowego oraz holtera pompowanego jako systemu referencyjnego. Wyniki testów okazały się bardzo pozytywne, a urządzenie jest na dobrej drodze do komercjalizacji, która spodziewana jest na przełomie 2025/2026 roku.
Nowa ustawa antyhejterska: Koniec z hejtowaniem firm w internecie?
Posłowie Polski 2050 zaprezentowali założenia nowej ustawy antyhejterskiej, która ma na celu ograniczenie hejtu skierowanego przeciwko firmom w internecie. Proponowane przepisy mają uczynić obrażanie firm czynem nieuczciwej konkurencji, a operatorów internetowych zobowiązać do przechowywania adresów IP użytkowników przez trzy miesiące.
Sygnis chce przyspieszyć rozwój i pozyskać 6 mln zł
Sygnis konsekwentnie realizuje strategię dla technologii i planuje kolejne działania mające na celu rozwój urządzeń z flagowej linii DIW (Direct Ink Writing) oraz zwiększenie ich sprzedaży. Aby zintensyfikować i przyśpieszyć rozwój produktów własnych oraz zwiększyć skalę ich produkcji Zarząd Sygnis chce pozyskać dodatkowe środki finansowe, w tym m.in. w drodze finansowania udziałowego w kwocie 6 mln zł, co zaproponował w porządku obrad zwołanego na 20 czerwca br. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
Przeszukanie w siedzibie Xiaomi w Polsce. UOKiK podejrzewa niedozwolone porozumienie
– Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi: Mi, Redmi, Redmi Note i POCO mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia. Wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania w siedzibach trzech podmiotów. Zebraliśmy obszerny materiał dowodowy, który obecnie analizujemy - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.