Trzynastka do podziału. ZUS zdradza, kto otrzyma część kwoty

trzynasta emerytura
pieniądze / Fot. Shutterstock / PawelKacperek
ZUS rozpoczął już wypłatę trzynastek. Nie wszyscy otrzymają jednak pełną kwotę dodatkowego świadczenia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

ZUS rozpoczął wypłatę trzynastek

ZUS wypłaca trzynastki razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Od 1 marca wynosi ona 1879,91 zł brutto. Ostateczna kwota będzie wynosić od 1484,34 do 1558,83 zł netto, w zależności od indywidualnych potrąceń.

Aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku, ponieważ ZUS przyznaje świadczenie z urzędu. Dostają ją wszystkie osoby, które na dzień 31 marca danego roku mają prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej,

świadczeń i zasiłków przedemerytalnych czy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Nie wszyscy uprawnieni otrzymają jednak pełną kwotę świadczenia.

Trzynasta emerytura przy rencie rodzinnej

Jak podaje ZUS, do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedna trzynastka - bez względu na liczbę osób uprawnionych do tej renty. W praktyce oznacza to, że kwotę trzynastki dzieli się pomiędzy wszystkie osoby uprawnione do renty rodzinnej, ustalonej w wysokości na dzień 31 marca.

Z kolei osoby, które mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS otrzymają tylko jedną trzynastkę.

Terminy wypłat emerytur

Dodatkową emeryturę ZUS wypłaca w standardowych terminach wypłat rent i emerytów. ZUS wypłaca 1,6,10,15,20 i 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli któryś z tych dni wypada w sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, wypłata następuje w ostatni dzień roboczy poprzedzający termin płatności. Przykładowo 6 kwietnia wypada w niedzielę, a to oznacza, że osoby, które otrzymują świadczenie w 6.dzień miesiąca, otrzymają przelew 4 kwietnia.

Kto w ogóle nie dostanie trzynastej emerytury?

Większość seniorów otrzyma 13. emeryturę w 2025 roku. Trzynastka nie przysługuje osobom, które:

  • nie posiadały prawa do emerytury lub renty na dzień 31 marca 2025 roku;

  • mają zawieszone świadczenie – np. z powodu przekroczenia dopuszczalnych limitów dochodowych;

  • przebywają za granicą i nie podlegają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych;

  • są sędziami lub prokuratorami w stanie spoczynku;

  • otrzymują emeryturę olimpijską.

ZOBACZ RÓWNIEŻ