ZUS bije na alarm. Coraz więcej osób dostaje L4 z kodem C

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku
Z danych udostępnionych przez ZUS wynika, że w 2024 roku lekarze wystawili pracownikom 27,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Polacy w sumie przebywali 290 mln dni na zwolnieniach.
- od 1 do 5 dni stanowiły 42,9 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej, a zaświadczenia jednodniowe 7,5 proc.,
- od 6 do 10 dni - 22,3 proc. ogółu zaświadczeń,
- od 11 do 30 dni - 29,6 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich.
Najwyższy odsetek - 26,4 proc. liczby dni absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia.
Najczęściej przyczyną L4 w 2024 r. były:
- choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej – 17,4 proc. ogółu liczby dni absencji (41,8 mln dni absencji chorobowej),
- choroby układu oddechowego – 13,7 proc. (33 mln dni),
- urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 13,5 proc. (32,5 mln dni), − ciąża, poród i połóg – 13,3 proc. (31,8 mln dni),
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 12,6 proc. (30,3 mln dni).
Kod C na zwolnieniu lekarskim
Elektroniczne zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza po stwierdzeniu czasowej niezdolności do pracy. Przyczyna choroby jest oznaczona odpowiednim kodem. Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, w ostatnim roku wzrosła liczba zwolnień z kodem C, który oznacza niezdolność do pracy spowodowaną spożyciem alkoholu. W 2024 roku wystawiono 9,5 tys. takich zaświadczeń, a w 2023 roku - 6,6 tys. Jak wynika z danych, problem dotyczy głównie osób w wieku 40-49 lat.
- Trzeba pamiętać, że kod „C” jest kodem dodatkowym. Takie zwolnienie nie jest wystawiane wyłącznie osobom, które przychodzą do lekarza pod wpływem alkoholu czy z dolegliwościami, które wystąpiły krótko po spożyciu – takich osób jest garstka. Głównie zwolnienie z kodem „C” jest wystawiane pacjentom, u których lekarz stwierdza związek między spożywaniem alkoholu a stanem zdrowia – mówi Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
W przeciwieństwie do pozostałych zwolnień lekarskich, przy zaświadczeniu z kodem C nie przysługuje prawo do wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego przez pierwsze pięć dni od daty rozpoczęcia zwolnienia. Pracodawca widzi też kod na zwolnieniu, przez co pracownik może narazić się na utratę zaufania z jego strony.
Choroby związane z nadużywaniem alkoholu
ZUS zaznacza, że typowymi chorobami z nadużywaniem alkoholu są: zaburzenia psychiczne, marskość wątroby czy problemy związane z układem krążenia. Wszystkie te schorzenia są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i często wiążą się z długotrwałym leczeniem.