Ubezpieczenia
Wyjazdy zagraniczne na zwolnieniu lekarskim: Nowe zasady w "L4" od 2025 roku?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy mającej zmienić przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce. Główne założenia nowelizacji, nad którą trwają konsultacje publiczne, zmierzają do ujednolicenia i precyzyjnego określenia, co jest dozwolone podczas przebywania na zwolnieniu, a co może skutkować utratą świadczeń.
Jak zabezpieczyć majątek firm: Spadek globalnych dochodów przez zmiany klimatu
Zmiany klimatyczne są jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Wpływają nie tylko na środowisko naturalne, ale również gospodarkę, a dane dotyczące obu aspektów stają się alarmujące.
Burza w koalicji: Konflikt o składkę zdrowotną. Jak zmienią się opłaty na NFZ dla firm?
Koalicja rządząca, składająca się m.in. z Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, przeżywa poważne napięcia związane z różnicami zdań dotyczącymi szczegółów reformy składki zdrowotnej.. Polska 2050, partia Szymona Hołowni, jest gotowa przedstawić własny projekt ustawy, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z resztą koalicji.
Wielkie zmiany w Mały ZUS plus. Wyrok sądu uprawnia przedsiębiorców do opłacania niższych składek na ubezpieczenie
Zmiany w rozwiązaniu Mały ZUS plus, która jest korzystna dla małych przedsiębiorców w Polsce. Właśnie pojawił się wyrok sądu, który zmienia interpretację przepisów dotyczących tego programu, umożliwiając przedsiębiorcom szybszy powrót do korzystania z niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Obowiązkowy ZUS na umowie zlecenie już od 1 stycznia 2025. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?
Od 1 stycznia mogą wejść zmiany w odprowadzaniu składek ZUS dla umowy zlecenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt, który wymusi na pracodawcach oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych. To oznacza wzrost kosztów pracodawców oraz mniejsze wypłaty netto dla zleceniobiorców. Jedna grupa zatrudnionych będzie z ozusowania umów cywilnoprawnych wyłączona. Która?
Kobiety otrzymają niższe emerytury. Potrzebna pilna reforma systemu ubezpieczeń społecznych
Perspektywy polskiego systemu emerytalnego, mimo pewnych alarmistycznych głosów, nie są aż tak ponure, jak mogłoby się wydawać. Jednak jednym z najbardziej palących problemów, które ujawniają się na horyzoncie, są niskie świadczenia emerytalne dla kobiet i coraz większa przepaść między emeryturami pań i panów.
Odpowiedzialny jak zarząd
Jeśli nie jesteś właścicielem firmy, ale nią zarządzasz, ciąży na tobie olbrzymia odpowiedzialność. Warto ją zabezpieczyć.
Pięć dowodów, że się opłaca
Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. W ostatnich latach mocno zachwiana. Nic więc dziwnego, że dobre ubezpieczenie na życie stało się jednym z najbardziej pożądanych benefitów na rynku pracy.
Nie popełniaj tych błędów, kiedy wybierasz ubezpieczenie!
Przy wyborze ubezpieczenia łatwo o błąd, zwłaszcza jeśli działasz w pośpiechu lub nie sprawdzisz kluczowych informacji. Oto sześć sytuacji, w których takie niedopatrzenie może narazić cię na poważne straty.
Allianz Commercial w Polsce od 1 czerwca 2024 r.
Zespól ubezpieczeń korporacyjnych w Polsce od początku czerwca działa pod nazwą Allianz Commercial, która od zeszłego roku stopniowo wprowadzana jest w grupie Allianz na całym świecie.
Dłuższe życie, niższe emerytury - ZUS ujawnia nowe prognozy
W obliczu aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które wskazują na wydłużenie średniej długości życia Polaków, przyszli emeryci stają przed perspektywą niższych świadczeń. Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pokazują, jak zmienią się emerytury w wyniku zastosowania nowych tablic średniego dalszego trwania życia.
All Risk, czyli remedium na wszystko
Czy opłaca się zapłacić więcej za ubezpieczenie all risk? Tak, ale zakres wyłączeń może być problematyczny.
Wziąłeś "L4"? Dostaniesz pensję w ratach, żeby odciążyć firmę
Rząd przygotowuje grunt pod znaczące zmiany w obszarze wypłaty świadczeń chorobowych, które mają zrewolucjonizować dotychczasowe obciążenie finansowe ponoszone przez pracodawców.
Bezpieczna przystań, czyli nowe podejście do miejsca pracy
Polacy się boją – śmierci najbliższych, wypadków, problemów ze zdrowiem. Jako pracodawca powinieneś to zrozumieć – i przyjąć odpowiednią strategię.
Jak w rodzinie
Zadbaj o zdrowie i dobrostan pracowników, bo to się opłaca. Rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego ubezpieczenia grupowego.
AC bliższe kierowcom
Polisy AC dla kierowców zyskują na popularności. Sprzyja temu rozwój produktów dopasowanych do bieżących potrzeb kierowców. Z nową propozycją wyszło LINK4.
CX, czyli nowy język biznesu
Powiedzenie „klient nasz pan” zyskało zupełnie nowe oblicze. W biznesie nie chodzi już tylko o to, by traktować potrzeby klientów priorytetowo. Dziś najważniejsze jest to, by poznać je i dostosować się do nich, zanim jeszcze klient skorzysta z naszej oferty.
Edukacyjni pionierzy
Nie boimy się wyzwań i lubimy pionierskie projekty, zależy też nam na jakości w każdej dziedzinie życia, dlatego postanowiliśmy zostać sponsorem strategicznym Akademii Leona Koźmińskiego – mówi Dagmara Senda, zastępczyni dyrektora Departamentu HR Ergo Hestii, i dodaje, że edukacja to inwestycja, która zawsze się opłaca.
Dwa razy większy Fundusz Kościelny: Podatnicy dopłacą Kościołowi 257 mln zł
Kontrowersje wokół budżetu państwa: Fundusz Kościelny zaplanowany na przyszły rok jest niemal dwa razy wyższy niż ten, który rząd PiS przeznaczał na Kościół na początku kadencji (128 mln zł). Dzięki dopłatom księża płacą mi.n. o 80 proc. niższą składkę ZUS. Na taką ulgę nie może liczyć żaden inny obywatel.
Gdzie te zagrożenia?
Polisy majątkowe i OC stają się niezbędnym produktem w każdej firmie. Udowadniają to historie „z życia”.
Jak zabezpieczyć biznes. Siedem kroków dla każdej firmy
Na rynku znaleźć można mnóstwo produktów finansowych, które łączy jedno – zabezpieczenie funkcjonowania biznesu. Tylko jak połączyć ten cel z indywidualną specyfiką firmy i kwestiami finansowymi?
Co dla biznesu liczy się w ubezpieczeniach
Ubezpieczenie dla MSP pozwala zabezpieczyć firmę, aby w przypadku niespodziewanych sytuacji mieć wsparcie i bez przeszkód prowadzić działalność.
Zdrowie w grze
Prywatna opieka medyczna jest ciągle jednym z najpopularniejszych benefitów pozapłacowych. I nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. Przeprowadzone w 2023 r. badanie „Nawyki zdrowotne Polaków” pokazuje, że nie należymy do najzdrowszych narodów.
PiS planuje wprowadzenie emerytur stażowych: 38 lat dla kobiet, 43 dla mężczyzn
Na sobotniej konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, prezes partii Jarosław Kaczyński ogłosił plan wprowadzenia emerytur stażowych. Przypomniał, że już w Porozumieniach Sierpniowych z roku 1980 mówiono o takich emeryturach. Po 43 latach od podpisania tych porozumień, PiS planuje wprowadzić tę formę świadczenia emerytalnego.
Dobra inwestycja w zdrowie pracowników
Zdrowie pracowników to nie koszt, lecz mądra inwestycja. Staje się rynkowym standardem. Na opiekę medyczną dla pracowników, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w TUW Polskim Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych, pracodawcy przeznaczyli w tym roku już prawie sześć razy więcej niż rok wcześniej.
ZUS oddał przedsiębiorcom ponad miliard złotych
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak co roku oddaje przedsiębiorcom środki za rozliczenie składek zdrowotnych. Tym razem to ponad miliard złotych.
Czy imigranci rozwiążą problem systemu emerytalnego w Polsce? ZUS: potrzebujemy 2 mln cudzoziemców
Polska staje w obliczu demograficznego wyzwania, które ma bezpośredni wpływ na stabilność systemu emerytalnego w kraju. Według ZUS-u, aby uniknąć kryzysu, w najbliższych latach do Polski musiałoby przybyć ponad dwa miliony cudzoziemców.
Jak ubezpieczają się polskie firmy? Dla 76% liczy się przede wszystkim wysokość składki
Co druga firma w Polsce ma ubezpieczenia obowiązkowe i dodatkowe. Przy wyborze polisy dla 76% przedsiębiorców decydująca jest wysokość składki, jednak to nie jedyne kryterium – 7 na 10 zwraca uwagę na zakres zdarzeń, od jakich chroni polisa – wynika z raportu firmy Wiener „Małe, średnie firmy – wielkie wyzwania na 2023”.
Ubezpieczenie ochroną dla firm w trudnych czasach
Obecna sytuacja gospodarcza coraz mocniej wpływa na biznes polskich małych i średnich firm.
Prywatna emerytura staje się koniecznością? Wyliczenia ekspertów nie napawają optymizmem
Jest źle, a nawet bardzo źle, ale może być dobrze. Emerytura z ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą za kilkanaście lat będzie niższa niż emerytura minimalna. Prywatna emerytura jest więc koniecznością. Jednak wymaga ona zgromadzenia fortuny porównywalnej z wygraną w lotka. Ale dobra wiadomość brzmi: jest to do zrobienia.
Europejska emerytura uratuje młodych Polaków przed nędzą na starość?
Rząd przyjął projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (czyli OIPE). Na polskim rynku pojawi się nowy produkt, który nie zastąpi świadczeń ZUS, ale je wzbogaci. Czy to nadzieja na ratunek dla systemu, który skazuje wielu Polaków na biedę w jesieni życia?
Insuretech: firmy ubezpieczniowe inwestują w rozówj technologiczny
Ponad 85 proc. ubezpieczycieli z regionu Europy Środkowej wierzy, że współpraca z branżą insurtech może wesprzeć ich rozwój technologiczny
Mundial w Katarze? Poproszę L4
Polacy pracujący w dużych zakładach produkcyjnych brali zwolnienia chorobowe, by nacieszyć się mundialem - wynika z badań Conperio. Mężczyźni "chorowali" częściej niż kobiety.
Seniorzy z długami powyżej 10 mld zł
Inflacja uderza w emerytów, którzy z powodu niskich świadczeń są zmuszeni do zaciągania coraz większych pożyczek. Długi osób po 65 roku życia w listopadzie 2022 r. były wyższe o 400 mln zł niż przed rokiem - informuje Rejestr Dłużników BIG Monitor. To znaczy, że seniorzy zadłużają się już łącznie na 100 mln zł miesięcznie.
Tusk obiecuje: Nie podniesiemy wieku emerytalnego
Jeśli opozycja wygra wybory Donald Tusk obiecuje, że nie zostanie podniesiony wiek emerytalny. - Przyszli polscy emeryci i emerytki chcą sami decydować, kiedy przechodzić na emeryturę, więc sprawę uważam za zakończoną - poinformował polityk.