Jak zabezpieczyć majątek firm: Spadek globalnych dochodów przez zmiany klimatu
Do 2050 r. zmiany klimatu przyczynią się do spadku dochodów w skali całego świata o 19 proc. To oznacza 38 bln dol. strat rocznie / Fot. Shutterstockz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2024 (110)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Wystarczy przytoczyć choćby opublikowane w kwietniu badanie naukowców z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, z którego wynika, że do 2050 r. zmiany klimatu przyczynią się do spadku dochodów w skali całego świata o 19 proc. To oznacza 38 bln dol. strat rocznie i niemałe szkody gospodarcze również w krajach najlepiej rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy Niemcy. Czyli najwyższa pora, by bić na alarm.
Czas na ochronę
Najmocniej zmiany może odczuć branża ubezpieczeniowa. Ekstremalne zjawiska pogodowe – huragany, susze, pożary lasów czy ulewne deszcze – generują coraz większe straty materialne, nie tylko dla jednostek, ale też przedsiębiorstw. Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 2023 r. częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych wzrosła o ok. 40 proc. w ciągu ostatnich 20 lat. Szacuje się, że do 2050 r. liczba poważnych klęsk żywiołowych może wzrosnąć o kolejne 50 proc. Tego typu statystyki pokazują, jak ważna jest odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa, która zabezpieczy organizację przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.
Firmy ubezpieczeniowe – odpowiedzialne za ochronę przed ryzykiem – muszą dostosować swoje oferty do rosnących zagrożeń. Kluczowym narzędziem w tym procesie jest analiza ryzyka klimatycznego.
– Jako firma ubezpieczeniowa monitorujemy wzrost gwałtownych zdarzeń pogodowych, których skala może być jeszcze bardziej dotkliwa dla przedsiębiorców niż dotychczas. Rozwój infrastruktury, regulowanie rzek czy zmniejszanie powierzchni biologicznie czynnej w miastach ma bezpośredni wpływ na wysokość i rozmiar szkód na terenach zurbanizowanych. Z kolei na terenach podmiejskich, gdzie zabudowa ma inny charakter, dość często obserwujemy szkody spowodowane przez silny wiatr, który niszczy ubezpieczone mienie. W konsekwencji zerwanie dachu czy uszkodzenie elewacji doprowadza do utraty dochodów, których firma nie osiąga, mierząc się z koniecznością naprawienia szkody - mówi Andrzej Olechniewicz, dyrektor Departamentu Masowych Ubezpieczeń Majątkowych w Warcie. – Jednym ze sposobów łagodzenia negatywnych skutków finansowych katastrof naturalnych są ubezpieczenia – dodaje
Precyzyjna oferta
Warta – jako jedna z wiodących firm ubezpieczeniowych w naszym kraju – oferuje coraz więcej usług spełniających oczekiwania klientów mierzących się z wyzwaniami stawianymi przez zmiany klimatyczne. W ramach ubezpieczeń majątkowych dla biznesu Warta Ekstrabiznes Plus i Smartbiznes przedsiębiorcy mogą liczyć na ochronę przed coraz powszechniejszymi ryzykami.
Ubezpieczenie od pożaru. Najwięcej pożarów w miejscach pracy odnotowuje się w przemyśle, handlu i usługach. Ubezpieczenie Warty pomoże w takiej sytuacji m.in. odbudować infrastrukturę.
Ubezpieczenie od skutków burz i huraganów. W ciągu ostatnich kilku lat liczba huraganów w Europie Środkowej wzrosła o 20 proc., a ich intensywność zwiększa się z każdym rokiem – przykładem jest huragan „Xavier” z 2017 r., który przyniósł w naszym kraju straty szacowane na 2 mld zł. Warta oferuje ubezpieczenie, które pokrywa szkody powstałe w wyniku burz i huraganów, w tym zniszczenie m.in. budynków, maszyn czy środków obrotowych.
Ubezpieczenie przerw w działalności. Te spowodowane klęskami żywiołowymi mogą mieć poważne konsekwencje finansowe. Warta oferuje ubezpieczenie kompensujące utracony zysk oraz pokrywające stałe koszty działalności takie jak m.in. czynsze, opłaty za pobór energii elektrycznej, gazu, wynagrodzenie pracowników lub dodatkowe koszty operacyjne, które mogą pojawić się w wyniku przestoju, takie jak koszty przeniesienia mienia do zastępczego budynku lub lokalu.
Ubezpieczenie od skutków oddziaływania wody – deszczów, zalań. Warta oferuje ubezpieczenie pokrywające straty spowodowane zalaniem nieruchomości czy zniszczeniem sprzętu. Ochrona obejmuje m.in. koszty naprawy czy wymiany zniszczonego mienia.
Warta inwestuje w rozwój zaawansowanych modeli predykcyjnych pozwalających na lepsze zrozumienie ryzyk związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, dzięki czemu oferuje najbardziej precyzyjne i adekwatne polisy ubezpieczeniowe na rynku. – Tworzone w Warcie modele taryfikacyjne umożliwiają oszacowanie optymalnego poziomu składek ubezpieczeniowych, uwzględniając rodzaj prowadzonej działalności, ukształtowanie terenu czy czynniki klimatyczne. Mnogość dostępnych zmiennych geologicznych i infrastrukturalnych pozwala na wykorzystanie ich także w biznesie masowym, jakim są ubezpieczenia majątkowe dla klientów z sekatora MSP. Historyczne dane meteorologiczne, a także modele predykcyjne ułatwiają w znacznym stopniu przygotowanie się do zmian klimatycznych. Na podstawie wyników analiz ubezpieczyciele mogą zaproponować adekwatny poziom składki dla poszczególnych klientów w zależności od realnego ryzyka ubezpieczeniowego – wyjaśnia Andrzej Olechniewicz.
Więcej możesz przeczytać w 11/2024 (110) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.