Zrównoważone modele biznesowe tematem dyskusji w Ambasadzie Brytyjskiej

Kwestia ESG w Ambasadzie Brytyjskiej
Kwestia ESG w Ambasadzie Brytyjskiej / Fot. materiały prasowe
W ubiegłym tygodniu Ambasada Brytyjska w Warszawie i AICPA & CIMA zorganizowały seminarium pt. „Sustainable Business Models”. Spotkanie otworzyła Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, która podkreśliła, że każda decyzja biznesowa powinna obecnie uwzględniać zmiany klimatyczne.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

  Podczas spotkania odbyły się prelekcje ekspertów z zakresu zrównoważonego rozwoju, a także panel dyskusyjny, który przyniósł ciekawą perspektywę na wpływ ESG na proces podejmowania decyzji i alokację zasobów w celu tworzenia wartości dla organizacji.

Po przywitaniu gości przez Annę Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Noemi Tańską MCIM, Senior Market Managera w AICPA & CIMA, głos zabrali Dr Jeremy Osborn, FCMA, CGMA, CPA (Aust.), Global Head of ESG, AICPA & CIMA i Dr Andrew Mountfield, Senior Research Fellow, Lead Oxford Rethinking Performance Initiative, Saïd Business School, University of Oxford. Prelegenci zwrócili uwagę na konieczność dostosowania modeli i strategii biznesowych do założeń zrównoważonego rozwoju oraz podkreślili, że w przypadku ESG potrzebne są konsekwentne i holistyczne działania w obszarze całej organizacji.

„Kwestie zrównoważonego rozwoju mają coraz większy wpływ na światową gospodarkę. Nabierają rozpędu zarówno w zakresie ustanowienia spójnych, kompleksowych, międzynarodowych standardów, jak i rosnącego zapotrzebowania inwestorów na bardziej wszechstronną definicję wartości biznesowej. Liderzy biznesu i finansów stoją przed wyzwaniem przygotowania organizacji do zmieniających się warunków rynkowych – powiedział Jeremy Osborn.

Andrew Mountfield na podstawie przeprowadzonych projektów badawczych przytoczył szereg przykładów i dobrych praktyk stosowanych przez europejskie firmy. Zasiadł też w panelu dyskusyjnym obok Piotra Dmuchowskiego, Wiceprezesa Zarządu PZU TFI, Justyny Zasowskiej, FCMA, CGMA, CFO i Członka Zarządu OBI Poland oraz Magdaleny Cumanis, ACMA, CGMA, Dyrektora Relacji Inwestorskich i ESG w CIECH S.A.

Paneliści podzielili się z uczestnikami cennym doświadczeniem z zakresu wdrażania praktyk ESG w organizacjach i wiedzą nt. tworzenia nowych modeli biznesowych. Podczas dyskusji wybrzmiała kwestia zachęcenia zarządów do implementacji zrównoważonej strategii finansowej, a także przekonania do potencjału zrównoważonych produktów działów takich jak np. sprzedaż. To ostatnie, zdaniem Magdaleny Cumanis, znacząco zwiększa szanse na ich powodzenie.

Piotr Dmuchowski przypomniał o tym, że przedsiębiorstwom często łatwiej jest zwrócić uwagę inwestorów i zdobyć finansowanie na zrównoważone projekty. Szczególnie będzie rosła rola tych, które wspierać będą transformacje firm, jak i całych sektorów gospodarki. Justyna Zasowska zwróciła z kolei uwagę na aspekty wpływające na wizerunek firmy i jej długoterminowy sukces. „Nie ma odwrotu od zrównoważonego rozwoju, jeśli organizacja patrzy na biznes długofalowo. Widzę też, że dla samych CEOs coraz istotniejsze stają się cele dotyczące zrównoważonego rozwoju. Ważny jest także sposób postrzegania firmy przez klientów, w tym młode pokolenie” – dodała.

Wydarzenie „Sustainable Business Models”, którego patronami były Polskie Stowarzyszenie ESG, Krajowa Izba Gospodarcza i MY COMPANY Polska, stworzyło również forum do szerszej dyskusji o wpływie zrównoważonego rozwoju na biznes, roli, jaką profesja finansowa odgrywa w tym zakresie oraz potrzebie rozwoju kompetencji. Saïd Business School Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz AICPA & CIMA opracowały np. program dla kadry zarządzającej „ESG and Sustainable Financial Strategy”, który ma na celu zapewnienie specjalistom z dziedziny księgowości i finansów umiejętności niezbędnych do zarządzania organizacjami w odpowiedzi na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Dostępny jest w formule sześciotygodniowego kursu online, a wśród zaangażowanych w stworzenie go osób znajdują się światowej klasy eksperci, CEOs i CFOs dużych korporacji oraz liderzy firm księgowych, którzy dzielą się z uczestnikami wiedzą nt. aktualnych praktyk i wyzwań rynkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ