Zmiany w Kodeksie spółek handlowych! Sejm zagłosował za

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 90
Posłowie zagłosowali za zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Jeśli nowe prawo zostanie przyjęte przez senat, możliwe stanie się m.in. elektroniczne zgromadzenie wspólników.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Posłowie zagłosowali za zmianami w Kodeksie spółek handlowych. Jeśli nowe prawo zostanie przyjęte przez senat, możliwe stanie się m.in. elektroniczne zgromadzenie wspólników.

Jak tłumaczą w uzasadnieniu nowelizacji przedstawiciele prezydenta, Andrzeja Dudy, z prowadzeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością związany jes szereg obowiązków, w tym konieczność corocznego przeprowadzenia zgromadzenia wspólników w celu udzielenia absolutorium członkom zarządu.

Nowe przepisy pozwolą na organizację takich zgromadzeń przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej, w tym przez internet.

- Intencją wnioskodawcy jest wprowadzenie szerokiego rozumienia instytucji elektronicznych zgromadzeń wspólników. W literaturze rozróżnia się prowadzenie spotkań w formie telezgromadzeń lub wideokonferencji. Telezgromadzenie polega na transmitowaniu w drodze elektronicznej obrad zgromadzenia odbywającego się w miejscu określonym w umowie spółki do innych miejsc, w których zgromadzeni są wspólnicy. Wideokonferencja jest natomiast rodzajem połączenia w drodze elektronicznej pomiędzy wspólnikami przebywającymi w różnych miejscach. Przy telezgromadzeniu wspólnik może znajdować się w innym miejscu, niż miejsce zgromadzenia, ale w miejscu wskazanym przez spółkę. Przy wideokonferencji wspólnik może do niej dołączyć z dowolnego miejsca mającego dostęp do komunikacji elektronicznej wykorzystywanej do prowadzenia wideokonferencji - pisze w uzasadnieniu kancelaria prezydenta.

W projekcie opracowano także narzędzia, które będą umożliwiały stworzenie protokołu elektronicznej zgromadzenia i transkrypcji obrad.

Pozytywnie o przepisach wypowiadali się m.in. przedstawiciele Konfederacji Lewiatan, 

 

Przeczytaj więcej na temat nowelizacji na stronie sejmu

 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ