Zagraniczna ekspansja wspiera bezpieczeństwo surowcowe Polski

Zagraniczna ekspansja wspiera bezpieczeństwo surowcowe Polski
Polska powinna intensywnie stawiać na budowę międzynarodowych czempionów, rozpoznawanych za granicą – to jedno z haseł, które mocno wybrzmiało podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zagraniczna ekspansja. Jak polski biznes podbija świat? – pod takim hasłem odbyła się debata na Forum Ekonomicznym w Karpaczu zorganizowana przez KGHM. Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE, podkreślił, że rząd wspiera zagraniczne inwestycje polskich firm. – Widać, że nasze członkostwo w UE przynosi w tym zakresie korzyści.  Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej to eksport na wspólny rynek stanowił 25 proc. całości, a obecnie jest to 75 proc. i ogromnie wzrosła przy tym jego wartość. Bardzo pomogło tutaj zniesienie barier, chociaż nie zrobiono tego we wszystkich dziedzinach, np. na rynku usług panują spore dysproporcje – mówił. Szynkowski vel Sęk podkreślił, że nasza obecność w UE ma sens z jednym zastrzeżeniem – regulacje w zakresie przedsiębiorczości idą w Unii za daleko. – Widać to w np. po cenach energii, które w UE dla firm są za wysokie, dwa razy wyższe niż np. w USA – dodał minister.

 

W trakcie dyskusji podniesiono także sprawę globalnej ekspansji KGHM – miedziowy potentat jest praktycznie największym polskim pracodawcą w USA. – Jesteśmy obecni na 4 kontynentach i wszystkie surowce, które tam wydobywamy mają strategiczne znaczenie dla gospodarki. W ten sposób budujemy bezpieczeństwo surowcowe naszego kraju – mówił Tomasz Zdzikot, prezes KGHM. – W synergii z dyplomacją nasza ekspansja zagraniczna, to że zatrudniamy tam ludzi, otwieramy firmy i inwestujemy, buduje pozytywny wizerunek Polski – dodał Zdzikot. Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM, powiedział, że chilijska kopalnia Sierra Gorda, generuje blisko 1 mld dolarów EBITDA. – Setki milionów dolarów z trafiły już do Polski i dalej będą płynąć do naszego kraju – dodał Wodejko.

W trakcie dyskusji podkreślono ważną rolę, jaką odgrywają polskie banki w ekspansji polskich przedsiębiorstw. – Pomagamy rodzimym firmom zwłaszcza na rynkach u dużych ryzykach. My te ryzyka pokrywamy tworząc odpowiednie mechanizmy i gwarancje wspólnie z KUKE. Partycypujemy także w zagranicznych funduszach wspierających ekspansję, np. w Funduszu Trójmorza – powiedział Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK.

Jerzy Kwieciński, wiceprezes Pekao SA, zauważył, że nasz kraj powinien intensywnie stawiać na budowę międzynarodowych czempionów, rozpoznawanych za granicą. – KGHM jest tu dobrym przykładem, jest wśród największych miedziowych firm na świecie. To co zrobiła ta firma wychodząc na rynek południowo i północnoamerykański jest rzeczywiście imponujące. Mamy także prywatne firmy, które zdobywają przyczółki zagraniczne, jak np. Maspex, czy Fakro. Powinno być ich więcej i cieszę się, że rząd popiera wychodzenie polskich firm za granicę – podsumował Kwieciński.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ