Zadaniowy czas pracy coraz popularniejszy – warto się przestawić?

Zadaniowy czas pracy / Fot. Adobe Stock Zadaniowy czas pracy / Fot. Adobe Stock
Co to jest zadaniowy czas pracy i czy warto wprowadzić go w firmie? Podajemy jego najważniejsze zalety i wady.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Co oznacza zadaniowy czas pracy? To proste - rozliczamy się za wykonywane zadania, nie zaś za czas, jaki poświęcamy na ich realizację. 

Jest to sprawiedliwy sposób rozliczania pracy, w przeciwieństwie do rozliczania się za godziny. Niektóre firmy preferują rozliczanie się w systemie godzinowym, ponieważ w ten sposób mogą łatwo przewidywać wydatki i koszty. Ale co ma zrobić np. doświadczony grafik, który potrafi przygotować profesjonalne logo w 10 godzin, podczas gdy mniej doświadczonemu zajmie to 30 godzin? Praca w systemie godzinowym często jest niesprawiedliwa dla doświadczonych profesjonalistów, którzy wykonują zadania szybciej i są na ogół bardziej produktywni. 

Zadaniowy czas pracy zyskuje ostatnio na popularności, ponieważ wiele osób pracuje teraz na home office. Aby nie wprowadzać w firmie Big Brothera, menedżerowie ustalają zadania do realizacji i terminy (deadline), których nie można przesunąć. Pracownicy mają jednak wolną rękę, jeśli chodzi o samo wykonywanie pracy - sami określają, ile czasu zajmie im wykonanie zadania i kiedy je zrealizują. Jeśli ktoś np. preferuje godziny wieczorne i może sobie pozwolić na pracę wieczorami, a dodatkowo wie, że realizacja zadania zajmie mu nie więcej niż 3 godziny, może właśnie w taki sposób je wykonać, i to po godzinie dziennie. 

W systemie zadaniowym otrzymujemy pieniądze za efekt pracy, nie zaś za to ile czasu poświęciliśmy na jej wykonanie. 

Co ważne, pracodawca nie musi dokumentować w ewidencji czasu pracy projektow realizowanych w systemie zadaniowym, ponieważ według kodeksu pracy nie ma takiego obowiązku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach pracownikowi będą przysługiwać nadgodziny. 

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny

Zadaniowy czas pracy a wynagrodzenie? Tak, to nie jest takie oczywiste! Jeśli decydujemy się na zadaniowy czas pracy, zadania muszą być możliwe do wykonania w określonym czasie pracy. Ten wynosi zwykle 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo (5 dni roboczych). Jeśli pracownik ma tydzień na wykonanie jakiegoś zadania, może dowolnie zaplanować swój czas pracy w okresie rozliczeniowym. W niektóre dni może pracować dłużej, w inne krócej, czy też realizować zadania z domu lub - w ciepłe dni - nawet przebywając na jachcie. To nie ma znaczenia i nie wpływa na wynagrodzenie. 

Jeżeli jednak zadania nie są możliwe do wykonania w ramach kodeksowego czasu pracy, pracownikowi należą się wtedy nadgodziny. Same warunki wypłacania nadgodzin trzeba ustalić indywidualnie. 

Na świecie coraz więcej firm wprowadza elastyczny czas pracy, natomiast prognozy na 2021 r. zakładają, że ten rok będzie ciężki, a powrót do normalności będzie wymagać wiele pracy i poświęceń. 

Pamiętajmy natomiast o jednym. Kiedy decydujemy się wprowadzić zadaniowy czas pracy, to uważajmy, aby nie przesadzić. Dotyczy to zarówno pracodawców, jak i pracowników. Co za długo, to niezdrowo

POLECAMY