Wege burgery coraz bardziej dostępne. Co to jest i dlaczego zdobywają popularność?

Wege burgery
Wege burgery, fot. Shutterstock
Kryzys i wysokie koszty żywności wpływają na spadek nastroju konsumentów i większą wrażliwość cenową. Jednak, jak podaje PMR w raporcie opracowanym dla Grupy Eurocash, wartość rynku w 2023 roku wzrośnie o ponad 9 proc. r/r i wyniesie 440 mld zł. Jedną z najdynamiczniej rozwijających się kategorii są roślinne zamienniki mięsa i ryb. Rządzić zaczynają np. wege burgery.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sektor plant-based rozwija się bardzo dynamicznie. Według raportu “Rynek roślinnych zamienników mięsa” z grudnia 2022 roku większość Polaków zetknęła się z tymi produktami w sklepach, a 46 proc. konsumentów miała okazję ich spróbować. Ponadto, jak wskazują szacunki Euromonitor, sprzedaż roślinnych alternatyw osiągnie w 2023 roku 108 mln zł, czyli wzrośnie aż o 57 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Szansę tę dostrzegają producenci, oferując zamienniki nie tylko wegetarianom i weganom.

– W ostatnim czasie dieta roślinna i produkty z nią związane zyskały w Polsce dużą popularność. Obecnie konsumenci z łatwością mogą zakupić nie tylko podstawowe produkty, jak burgery czy kiełbaski, ale konkretne rodzaje mięsa czy potraw mięsnych, jak np. kofty, kaszanki oraz roślinną szarpaną wieprzowinę. Po produkty roślinne coraz częściej sięgają osoby, które chcą ograniczyć ilość spożywanego mięsa, zarówno ze względów ekologicznych, jak i po to, by urozmaicić swoje codzienne menu – komentuje Dariusz Haraj, prezes OneDayMore.

– Stale obserwujemy trendy rynkowe, dlatego w odpowiedzi na nie, w 2021 roku poszerzyliśmy działalność o produkcję roślinnych zamienników mięsa, jaj i ryb. Wszystkie produkty powstają w nowoczesnym parku maszynowym w Poznaniu. Dodatkowo wraz z otwarciem nowej fabryki, uruchomiliśmy Roślinną Kuchnię OneDayMore, czyli roślinne laboratorium. Dostarcza ona rozwiązań i receptur na miarę przyszłości. Powstają tam koncepcje na nowe produkty, które dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii uzyskują unikatowe cechy: wygląd, zapach, teksturę czy smak – dodaje Dariusz Haraj.

Trendy konsumenckie jasno wskazują, że produkty roślinne będą jeszcze popularniejsze. Dodatkowo wzrost cen mięsa w 2022 roku o 20 proc. w porównaniu do alternatyw – 6 proc. może skłonić konsumentów do zamiany nastrojów i wyboru tańszych odpowiedników. 

Z czego powstają wege burgery?

Wege burgery stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników zdrowego stylu życia. To idealna alternatywa dla mięsnych burgerów, która pozwala cieszyć się pysznym i sycącym posiłkiem, bez uczucia ciężkości w żołądku. Jeśli szukasz sposobu na urozmaicenie swojej diety i chcesz spróbować czegoś nowego, to wege burgery są idealnym wyborem.

Wege burgery są przygotowywane z różnych składników roślinnych, takich jak fasola, soczewica, buraki czy też tofu. Dzięki temu są bardzo bogate w białko, a jednocześnie lżejsze niż ich mięsne odpowiedniki. Warto zwrócić uwagę na to, że wege burgery mogą mieć różną zawartość tłuszczu i kalorii, więc warto sprawdzać skład i wartości odżywcze przed zakupem.

W Polsce istnieje wiele restauracji i punktów gastronomicznych, które oferują wege burgery. Jednym z popularnych miejsc jest na przykład sieć restauracji Green Way, która specjalizuje się w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Warto również sprawdzić lokale specjalizujące się w kuchni azjatyckiej, gdzie często serwowane są wege burgery z tofu lub tempeh.

Jak przygotować wege burgery

Jeśli chcesz przygotować wege burgery w domu, to warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie składniki - np. fasolę lub soczewicę - i dokładnie je ugotować. Następnie trzeba je zmiksować i dodać do masy przyprawy oraz bułkę tartą, aby nadać strukturę. Gotową masę można formować w burgery i smażyć na patelni z minimalną ilością oleju.

Wege burgery to świetna opcja dla osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i bardziej ekologiczne. Dzięki nim można cieszyć się smakiem ulubionych burgerów, jednocześnie nie obciążając organizmu nadmiarem tłuszczu i mięsa.

Od produktów zbożowych do produktów roślinnych 

Nie tylko wege burgery mogą stanowić ciekawy pomysł dla konsumentów. Polska firma OneDayMore wywodzi się z produkcji mieszanek zbożowych, których pierwsza linia produkcyjna została uruchomiona w 2017 roku. Pomysł na biznes zrodził się, gdy Prezes firmy – Dariusz Haraj postanowił przejść na zdrowy tryb życia i samodzielnie zaczął komponować mieszanki śniadaniowe. Dziś firma ma dwie lokalizacje w Poznaniu oraz oferuje ponad 70 różnych produktów zbożowych i 24 roślinne zamienniki mięsa.

– Kilka miesięcy po uruchomieniu linii produktowej w 2017 roku rozpoczęliśmy sprzedaż pierwszych mieszanek za pośrednictwem naszego sklepu internetowego. W tym samym roku nawiązaliśmy współpracę z jedną z czołowych sieci handlowych, nasze pierwsze zamówienie dla tej sieci wyniosło 100 tys. sztuk, co stanowiło przełom, przy dotychczasowej realizacji kilkaset do kilku tysięcy sztuk. – komentuje Dariusz Haraj.

W połowie 2018 roku firma rozpoczęła dystrybucję na rynek niemiecki, co stanowiło krok milowy dla jej firmy i  jest to zauważalne w wynikach finansowych. W 2017 roku OneDayMore sprzedało produkty za 12,9 mln zł, a już w 2019 za drugie tyle. Asortyment poznańskiego producenta dostępny jest na półkach kilku największych sieci handlowych w Polsce, w tym: Lidl, Biedronka, Kaufland, Auchan, Carrefour, Frisco, Rossmann czy Decathlon. Firma posiada również sklepy internetowe w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, a jej produkty dostępne są na 16 rynkach zagranicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ