Przedsiębiorca jak konsument

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Wariacki kraj, język idiotyczny. U nich ja to jest moi, ale ja dla niego to nie jestem moi tylko vous, ale on dla siebie jest moi! Ale dla mnie on to jest lui? Bądź tu mądry, kto jest kto?”. To monolog poświęcony zawiłościom gramatyki języka francuskiego z komedii Stanisława Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”. Ilustruje on również bardzo dobrze problemy, jakie będziemy mieć w związku z nowymi regulacjami prawnymi oraz różnym traktowaniem działających na rynku podmiotów gospodarczych. W istocie te same umowy zawierane przez takie same podmioty gospodarcze mogą mieć bowiem charakter transakcji B2B lub B2C.

Od nowego roku niektórzy przedsiębiorcy – według zapisów w Kodeksie cywilnym – są już traktowani tak samo jak konsumenci. To oznacza, że nabywają oni wszystkie uprawnienia przysługujące osobom fizycznym. Nowa regulacja była od dawna zapowiadana i początkowo miała obowiązywać już od czerwca zeszłego roku, jednak została przesunięta ze względu na panującą pandemię. Jacy przedsiębiorcy zyskują zupełnie nowe przywileje? Dokładnie tak samo jak konsumenci będą traktowane wyłącznie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. A jest to wielka armia. Według raportów GUS w Polsce funkcjonuje ponad 3 mln jednoosobowych firm prowadzących działalność gospodarczą. Konsumenckie przywileje nie obejmą natomiast spółek osobowych (jawnych i partnerskich), spółek kapitałowych (spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych, komandytowych), a więc wszystkich podmiotów wpisanych do KRS, nawet jeśli posiadają one status mikroprzedsiębiorcy. 

Kim jest konsument

Na czym dokładnie polega wprowadzona zmiana? W zeszłym roku przysłowiowy Jan Kowalski kupując samodzielnie telefon komórkowy, był zwyczajnym konsumentem. Jednak ten sam Jan Kowalski prowadzący działalność gospodarczą pod firmą „Jan Kowalski usługi ślusarskie” płacąc za taką samą „komórkę”, ale po wydaniu mu faktury VAT (żeby móc „zaliczyć ją w koszty” prowadzonej działalności), był już profesjonalnym przedsiębiorcą. Tym samym nie mógł korzystać z żadnych przywilejów zarezerwowanych dla osób fizycznych uczestniczących w obrocie handlowym. Sama definicja „konsumenta” zawarta...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2021 (65)

Więcej możesz przeczytać w 2/2021 (65) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ