Webinar. Co to jest i jak działa?

Webinar. Co to jest i jak działa?
Dzięki możliwości zdalnej edukacji możesz zacząć zarabiać online bez konieczności wychodzenia z domu. Wyjaśniamy, czym jest webinar i jakie korzyści zapewnia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Webinar, znany również jako webinarium, to seminarium internetowe, szkolenie online lub prezentacja przeprowadzona przy użyciu technologii. Webinar to transmisja wideo z dźwiękiem i tekstem prowadzona na żywo za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub dedykowanej platformy sprzedażowej.

W praktyce webinar jest często darmowym szkoleniem online, podczas którego prelegent dzieli się swoją wiedzą na dany temat. Głównym celem webinaru jest przedstawienie oferty usług lub produktów cyfrowych, które uczestnicy mogą zakupić bezpośrednio po prezentacji. Można także organizować płatne webinary w formie kursów online.

Webinar — co to?

Webinar to seminarium prowadzone przez internet, umożliwiające interaktywną komunikację na żywo między prowadzącym a uczestnikami. Nazwa webinar to połączenie słów web (sieć) i seminar (seminarium).

Webinary mogą służyć do edukacji, szkoleń, prezentacji produktów, warsztatów czy konferencji. Uczestnicy mogą oglądać i słuchać prezentacji, zadawać pytania na czacie lub brać udział w ankietach i interaktywnych dyskusjach — często bez konieczności opuszczania własnego domu czy biura. Technologia ta zapewnia szeroki zasięg, umożliwiając uczestnictwo w wydarzeniu na żywo lub oglądanie nagrania po jego zakończeniu.

Jak działa webinar?

Webinar to interaktywne spotkanie online prowadzone w czasie rzeczywistym, gdzie ekspert dzieli się swoją wiedzą na określony temat. Jako uczestnik możesz brać czynny udział w dyskusji, zadawać pytania i rozwijać swoje umiejętności.

Jest to również świetny sposób dla specjalistów na dzielenie się wiedzą i zarabianie, np. poprzez sprzedaż płatnych webinarów. Platformy webinarowe umożliwiają też sprzedaż produktów cyfrowych, takich jak:

  • konsultacje online,
  • ebooki,
  • autowebinary,
  • szkolenia i kursy online,
  • mastermindy,
  • vouchery i wiele innych.

Możliwe są również dodatkowe opcje:

  • Dodanie webinaru do e-sklepu – prowadzący tworzy nowy produkt na platformie webinarowej, wyznacza datę i godzinę oraz ustala koszt dostępu do wydarzenia.
  • Link do wydarzenia – po zakupie produktu odbiorcy otrzymują e-mail z dostępem do uczestnictwa. W wyznaczonym czasie klikają link i dołączają do spotkania online. Najpierw przedstawiasz krótką prezentację, a potem przechodzisz do etapu edukacji uczestników.
  • Przygotowana prezentacja – uczestnicy mogą zadawać pytania za pośrednictwem czatu. Niektóre webinary mogą również zawierać ankiety lub quizy, aby lepiej przyswoić materiał.
  • Podsumowanie i pytania końcowe – na koniec webinaru prowadzący odpowiada na pytania uczestników i może zaproponować dodatkowe materiały do samodzielnej nauki, np. poprzez pobranie ich w formie dokumentu PDF.

Ważnym elementem, który sprawia, że webinar działa i jest unikalnym doświadczeniem, jest interakcja. Uczestnicy mają możliwość aktywnego udziału w procesie nauki, co podkreśla specyfikę webinaru.

Różnice między webinarami a szkoleniami online

Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, ale istnieją istotne różnice. Tradycyjne szkolenia online są zazwyczaj bardziej formalne i dłuższe, idealne do głębszego zrozumienia tematu. Webinary są wirtualne, interaktywne, zazwyczaj krótsze i bardziej elastyczne pod względem uczestnictwa.

Nie ma natomiast uniwersalnie lepszego formatu — wszystko zależy od kontekstu i potrzeb. Szkolenia są idealne do dogłębnego zrozumienia tematu, a webinary są świetne do szybkiego przyswojenia informacji i interakcji online.

Co to live webinar?

Live webinar to po prostu webinar na żywo. Transmisje na żywo są mniej formalne i bardziej spontaniczne, podczas gdy webinary są zorganizowane i skoncentrowane na określonym temacie. Webinary wymagają rejestracji lub wykupienia dostępu, a transmisje na żywo są dostępne dla wszystkich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ