Wciąż więcej niewiadomych - konsekwencje Brexitu dla polskich przedsiębiorców

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
31 grudnia skończy się okres przejściowy po Brexicie, tymczasem negocjacje dotyczące umów handlowych na linii Unia Europejska – Wielka Brytania utknęły w martwym punkcie. Przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, na ile współpraca ze Zjednoczonym Królestwem będzie po 1 stycznia możliwa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Twardy Brexit wciąż realny

W ostatnim komunikacie (stan na 18 grudnia) Boris Johnson obwieścił, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, Wielka Brytania będzie handlować z UE na warunkach podobnych do australijskich. Przypomnijmy, że Australia nie ma kompleksowej umowy z Unią, dlatego większość towarów przepływających między UE a Australią jest oclonych.

Bez względu na wynik negocjacji, europejscy przedsiębiorcy zaangażowani w wymianę handlową z Londynem będą musieli od nowego roku posiadać numer EORI, czyli tzw. certyfikat celny – w innym wypadku nie będzie możliwe dokonywanie zgłoszeń celnych (o obowiązku złożenia takiego zgłoszenia mówi unijne rozporządzenie z 2013 roku). Wniosek o nadania EORI można złożyć online na stronie puesc.gov.pl. Przy imporcie towarów z Wielkiej Brytanii będzie wymagane również świadectwo pochodzenia – wszelkich formalności z tym związanych można dokonać w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Obowiązki eksportowe

Po 1 stycznia 2021 roku towary eksportowane do Wielkiej Brytanii – traktowanej jako „kraj trzeci” - będą podlegały wielu procedurom. Konieczne będzie złożenie zgłoszenia wywozowego, które zostanie następnie przeanalizowane przez urząd celny. Po uzyskaniu zgody na wywóz, towary będą musiały opuścić obszar Unii Europejskiej w ciągu 150 dni od odprawy celnej. Zjednoczone Królestwo było w 2019 roku drugim – po Niemczech – rynkiem w Europie pod względem wielkości PKB, a do najczęściej importowanych przez nie towarów należały warzywa i owoce.

Brexit naturalnie spowoduje powstania barier pozataryfowych, dlatego unijni przedsiębiorcy muszą śledzić informacje dotyczące wprowadzenia nowych wymogów, które będą obowiązywać produkty eksportowane do Wielkiej Brytanii. Eksperci już teraz wskazują, że mogą one znacząco wpłynąć na długość procesu dostarczania towarów. Jeśli porozumienie z Unią Europejską nie zostanie osiągnięte, szczególnie producenci takich artykułów jak kosmetyki, elektronika czy zabawki powinni przygotować się na drastyczne zmiany.

Konsekwencje dla wielu branż

Już teraz wiadomo, że Brexit pociągnie liczne konsekwencje dla importerów kosmetyków. W przypadku braku umowy między Londynem a Brukselą, kosmetyki wyprodukowane w Wielkiej Brytanii będą pochodziły z kraju trzeciego, co będzie wiązało się z rozbudowaniem procedur importu takich towarów. Nie tylko trzeba będzie dostosować oznakowanie na opakowaniach, ale także obowiązkowe będzie zapewnienie, że importowane kosmetyki są wytwarzane zgodnie z GMP (Good Manufacturing Practice).

Wiele niewiadomych stoi wciąż przed handlującymi żywymi zwierzętami, roślinami, a także żywnością. Bazując na współpracy Unii Europejskiej z innymi krajami trzecimi można przyjąć, że zostaną nałożone dodatkowe wymagania dotyczące chociażby metod produkcji. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca planuje eksport lub reeksport roślin i produktów roślinnych z Polski do państw trzecich, musi posiadać odpowiednie świadectwo fitosanitarne – to dokument potwierdzający stan zdrowotności towaru. Można go uzyskać podczas wizyty w wojewódzkim inspektoracie ochrony roślin i nasiennictwa albo listownie.

Znaczący spadek eksportu

Niezależnie od wyniku negocjacji handlowych, zostaną wprowadzone kontrole towarów na granicy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. W przypadku braku porozumienia, stosunki między stronami będą regulowane zasadami Światowej Organizacji Handlu. Stosowanie przepisów WTO będzie oznaczało dla polskich przedsiębiorców prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią zmiany w taryfach celnych, a także wprowadzenie barier pozataryfowych, które znacząco wpłyną na przebieg współpracy.

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, twardy Brexit spowoduje spadek eksportu do UK o ok. 3 mld zł. Brak porozumienia szczególnie dotknie sektor rolno-spożywczy, którego eksport stanowi 20 proc. całkowitego eksportu Polski do Zjednoczonego Królestwa.

W przygotowaniu się do wszelkich zmian związanych z Brexitem i handlem z Wielką Brytanią, przedsiębiorców wspiera Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Już teraz został przygotowany m.in. materiał Q&A, w którym można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dokument jest dostępny TUTAJ.

ZOBACZ RÓWNIEŻ