Warszawa z rekordowym wzrostem inwestycji w nieruchomości

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 100
Z najnowszego raportu firmy doradczej Savills wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku największy wzrost aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie odnotowała Praga (+124 proc.) i Warszawa (+119 proc.). Inwestorzy z

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

 

Z najnowszego raportu firmy doradczej Savills wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku największy wzrost aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie odnotowała Praga (+124 proc.) i Warszawa (+119 proc.). Inwestorzy zaczęli kierować swoją uwagę ku mniejszym rynkom w poszukiwaniu atrakcyjniejszych stóp zwrotu.

Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w pierwszej połowie 2019 r. wyniosła około 2,8 miliarda euro. Na samą Warszawę przypadło 1,3 miliarda euro. Na kolejnych miejscach zestawienia firmy Savills znalazły się takie miasta europejskie jak: Sztokholm (+46 proc.), Berlin (+37 proc.), Dublin (+26 proc.), Ateny (53 proc.) i Mediolan (+16 proc.).

Stopy kapitalizacji dla najlepszych budynków biurowych utrzymały się na stabilnym poziomie i na większości przebadanych rynków nie przekraczają 4 proc., z wyjątkiem Lizbony (4,25 proc.), Warszawy (4,5 proc.), Manchesteru (4,75 proc.), Aten (6,25 proc.) i Bukaresztu (7,15 proc.).

Stopy kapitalizacji dla centrów handlowych spadły o 25 pb rok do roku tylko w Atenach, Warszawie, Lizbonie i Bukareszcie. W innych lokalizacjach pozostały na dotychczasowym poziomie lub wzrosły o 10-25 pb – w Londynie i Paryżu odpowiednio o 50 pb i 75 pb, co wynikało m.in. z wpływu handlu internetowego na cały sektor handlowy.

Również pośrednio w związku z rozwojem sektora e-commerce stopy kapitalizacji dla nieruchomości logistycznych ulegają kompresji w szybkim tempie w całej Europie – w minionym kwartale obniżyły się średnio o 47 pb w ujęciu rocznym, na co wpływ miał także dynamiczny wzrost popytu na magazyny w strategicznych lokalizacjach.

- Pomimo spadku aktywności inwestycyjnej w całej Europie kilka miast spoza kluczowych rynków odnotowuje lepsze wyniki od lokalizacji tradycyjnie najpopularniejszych wśród inwestorów. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości biurowych w niektórych miastach nadal utrzymują się powyżej 4 proc., ale mogą one szybko obniżyć się do poziomu odnotowywanego w innych lokalizacjach - powiedziała Eri Mitsostergiou, dyrektor w dziale badań europejskich, Savills.

- Pomimo bezprecedensowej płynności w skali globalnej, która napędza popyt na nieruchomości w Europie, do wyhamowania aktywności inwestycyjnej przyczynia się ograniczona podaż atrakcyjnych produktów połączona z niechęcią wśród inwestorów do szybkiego wyzbywania się aktywów. Z tego względu inwestorzy zaczęli zwracać większą uwagę na mniejsze rynki, które oferują atrakcyjniejsze stopy kapitalizacji. Przewidujemy, że ten trend utrzyma się także w drugiej połowie bieżącego roku - dodał Marcus Lemli, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego na Europę, Savills. 

W Polsce w pierwszej połowie 2019 r. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości komercyjnych spadła o 14 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Trudno jednak mówić o wyhamowaniu aktywności inwestycyjnej, bowiem liczba odnotowanych transakcji wzrosła o ponad 50 proc. Zgodnie z danymi Savills, spadek o ponad 75 proc. odnotowano w sektorze handlowym, natomiast w sektorze biurowym i magazynowym miały miejsce znaczące wzrosty, o odpowiednio 78 proc. i 25 proc. Rośnie również udział sektora mieszkaniowego i prywatnych domów studenckich.

- Popyt inwestycyjny na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce pozostaje wysoki, co przekłada się na rekordowo niskie stopy kapitalizacji, zwłaszcza w sektorach biurowym i magazynowym. Spodziewamy się, że wartość transakcji na koniec roku w całym kraju zamknie się w przedziale 6–7 mld euro. Warszawa jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji, nie tylko w Polsce ale i w skali całego kontynentu. Jej atrakcyjność dla inwestorów praktycznie z całego świata potwierdza wysoka dynamika wzrostu wartości transakcji, będącą drugą najwyższą w całej Europie po pierwszym półroczu – podsumowuje Marek Paczuski, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego, Savills.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ