W centrum zainteresowania

Paweł Anyszewski, ŁARR
Paweł Anyszewski, ŁARR, fot. materiały prasowe
Przedsiębiorca zainteresowany rozwijaniem swojej działalności, otwierając siedzibę czy oddział w województwie łódzkim może liczyć na naszą pomoc – mówi Paweł Anyszewski, prezes zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2021 (72)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Proszę przybliżyć nam skrót ŁARR.

ŁARR, czyli Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego. Od 30 lat aktywnie wspieramy rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządów w województwie łódzkim. Jesteśmy instytucją otoczenia biznesu (IOB) świadczącą swoim klientom usługi obejmujące m.in.: fundusze pożyczkowe, dotacje na założenie firmy, przygotowywanie wniosków aplikacyjnych o fundusze unijne, opracowywanie dokumentów strategicznych dla jednostek samorządu terytorialnego oraz obsługujemy i rozliczamy projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Na jakie wsparcie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego może liczyć przedsiębiorca?

Oferta jest dynamiczna, zmienia się w zależności od projektów, jakie przygotowuje m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Regionalny Fundusz Rozwoju Województwa Łódzkiego czy Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, w imieniu których dystrybuujemy daną ofertę. Obecnie przedsiębiorca może otrzymać preferencyjną „Pożyczkę rozwojową JEREMIE2”, która jest bez prowizji, bez marży, bez WIBOR-u, oprocentowanie 0,15 proc. w skali roku, a maksymalna kwota to 1,5 mln zł i spłata do pięciu lat. Mamy też „Pożyczkę obrotową” i „Pożyczkę JEREMIE2 nieruchomości” z przeznaczeniem na remont, renowację, modernizację lub odbudowę budynków albo obiektów oraz ich adaptację do funkcji związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, która udzielana jest od 100 tys. do 600 tys. zł, oprocentowanie wynosi 0,1 proc. w skali roku, spłata do siedmiu lat. 

Czy osoba, która planuje otworzyć swój biznes również może liczyć na pomoc ŁARR?

Jak najbardziej. Dzisiaj mamy dwie formy wsparcia. Pierwsza to, jak wspomniałem wcześniej, „Pożyczka rozwojowa JEREMIE2”, którą można przeznaczyć praktycznie na wszystko, co jest potrzebne do rozwoju firmy m.in. prace budowlane, zakupy maszyn, urządzeń, wyposażenia, środków transportu, oprogramowania. Dla mikroprzedsiębiorców typu startup (prowadzących działalność do 24 miesięcy) kwota takiej pożyczki wynosi od 5 tys. do 70 tys. zł i co ważne zabezpieczenie może być w formie poręczenia. Druga forma wsparcia skierowana jest do osób bez pracy (bezrobotne i bierne zawodowo), które w ramach projektów „Młodzi na start” i „Grant na start” otrzymują dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

Na początku naszej rozmowy wspomniał pan, że od 30 lat wspieracie MSP w województwie łódzkim, a co z firmami spoza regionu?

To co wyróżnia województwo łódzkie to lokalizacja w centrum Polski, bliskość autostrad i dróg ekspresowych oraz już za kilka lat Kolei Dużych Prędkości Warszawa–Centralny Port Komunikacyjny–Łódź–Wrocław/Poznań. Przedsiębiorca zainteresowany rozwijaniem swojej działalności, otwierając siedzibę czy oddział w województwie łódzkim, może liczyć ze strony ŁARR na pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami biznesowymi i samorządami, otrzymać preferencyjne pożyczki, wynająć powierzchnie biurowe i sale konferencyjne w naszej centrali mieszczącej się w zabytkowej fabryce w samym centrum Łodzi oraz w Zduńskiej Woli.

Wchodzimy również z ofertą projektu „Kompetencje wysokich lotów” skierowaną do firm z całej Polski. W ramach konkursu „Kompetencje dla sektorów” PARP wytypowała nas do przeprowadzenia rekrutacji pracowników przedsiębiorstw i pomoc w uzyskaniu dofinansowania na działania szkoleniowe lub doradcze w sektorze przemysłu lotniczo-kosmicznego.

 Jak zmienia się ŁARR?

Od dwóch lat zmieniamy postrzeganie Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego jako firmy, która obsługuje nie tylko średnie firmy, ale również te najmniejsze, jednoosobowe. Od sierpnia zeszłego roku wspólnie z partnerami spotykamy się z przedsiębiorcami i samorządowcami w 24 powiatach województwa łódzkiego. Kolejne spotkania zaplanowaliśmy na listopad br. Oczywiście na co dzień aktywnie uczestniczymy w życiu gospodarczym regionu. 

O rosnącym zainteresowaniu ofertą ŁARR może świadczyć liczba składanych wniosków. W poprzednich latach rozpatrywaliśmy ok. 100 wniosków rocznie, a już w 2020 r. rozpatrzyliśmy ich ponad 500. Serdecznie zapraszam państwa do współpracy i odwiedzenia naszej strony lar.pl.

My Company Polska wydanie 9/2021 (72)

Więcej możesz przeczytać w 9/2021 (72) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ