FBI: uwaga na fałszywe aplikacje krypto

Uwaga na oszustów w branży krypto / Fot. Kanchanar
Uwaga na oszustów w branży krypto / Fot. Kanchanara, Unsplash.com
Od października 2021 r. fałszywe aplikacje krypto oszukały inwestorów na ponad 42 mln dol.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Łącznie ponad 42,7 mln dol. udało się wykraść od naiwnych inwestorów - podało FBI, które przeanalizowało działania fałszywych aplikacji krypto od października 2021 r. Cyberprzestępcy wykorzystują rosnące zainteresowanie inwestowaniem w kryptowaluty, używając nazw i logo znanych firm, a także nazwisk celebrytów i miliarderów, by przyciągać inwestorów. 

FBI podało, że od października 2021 r. oszuści wyłudzili ponad 42 mln dol. od co najmniej 244 ofiar. 

Jak to zazwyczaj wygląda? 

Cyberprzestępcy kontaktują się najczęściej z amerykańskimi inwestorami i przekonują, że oferują legalne usługi inwestycyjne w krypto. Następnie obiecują wysokie zyski i udostępniają linka do pobrania fałszywej aplikacji mobilnej. Inwestor pobiera aplikację i myśli, że służy ona do zakupu aktywów, które mają zapewnić wspomniane zyski - w rzeczywistości jednak przelewa pieniądze do oszusta. 

Sprawdź: 1000 plus

Jedna z popularnych serii oszustw miała miejsce mniej więcej w maju, kiedy cyberprzestępcy wykorzystali firmę YiBit1 do kradzieży ok. 5,5 mln dol. od co najmniej czterech osób. Ofiary zostały poinformowane, że powinny pobrać aplikację YiBit i zdeponować w niej swoje kryptowaluty. Kiedy to zrobiły, przestępcy wysłali wiadomość, że muszą teraz zapłacić podatki od swoich inwestycji, zanim będą mogli wypłacić środki. Kilka osób to zrobiło, przelewając środki na konta przestępców. 

Zobacz: MLM

Nie brakuje też oszustw na YouTube, gdzie znana osoba, np. Elon Musk czy Michael Saylor, mówi na temat Bitcoina pozytywne rzeczy (to najczęściej nagrania z jakichś konferencji), a na wideo znajduje się link do strony z informacją, że Musk czy Saylor chce zachęcać wszystkich do kupowania kryptowalut. I jeśli teraz kupimy np. 0,5 Bitcoina, to dostaniemy w nagrodę 1 Bitcoina itd. Tysiące osób nabrało się na takie działania, a YouTube do tej pory ma problem z namierzaniem i usuwaniem fałszywych materiałów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ