Ustawa wiatrakowa zostanie wstrzymana: Udało się zapobiec pierwszemu potknięciu nowego rządu?

Ustawa wiatrakowa zostanie wstrzymana: Udało się zapobiec pierwszemu potknięciu nowego rządu?
Fot. shutterstock.
Zmiany w polskiej polityce energetycznej nabierają tempa. Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, przyszły rząd Donalda Tuska planuje wstrzymać kontrowersyjną ustawę wiatrakową.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ustawa, która miała liberalizować zasady stawiania turbin wiatrowych, spotkała się z falą krytyki. Krytycy, w tym członkowie partii Prawo i Sprawiedliwość, okrzyknęli ją mianem "lex wiatrak" oraz "lex Siemens" i zarzucili realizację interesów zagranicznych producentów turbin. Z tego względu projekt zostanie wyłączony z ustawy zamrażającej ceny energii i przedstawiony jako oddzielny dokument.

Decyzja, jak podkreśla Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, to efekt osobistej inicjatywy samego Tuska - wskazuje portal Onet.

Kombinat Konopny zapowiada rekordową emisję akcji! Cel: 16,5 mln zł

500 metrów – nowe minimum dla wiatraków

Paulina Hennig-Kloska, z Polski 2050, wskazywana jako przyszła minister klimatu i środowiska, zapowiada, że nowa wersja ustawy wprowadzi obowiązkową minimalną odległość turbin od domów na poziomie 500 metrów. To odpowiedź na obawy mieszkańców dotyczące hałasu generowanego przez wiatraki.

Nowy rząd pragnął rozwiązać problem, który w spadku pozostawił mu PiS. Przypomnijmy koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie zamroziła rozwój
energetyki wiatrowej w całym kraju na 6 lat. Chodzi o przepisy, które regulowały kwestię dystansu dzielącego wiatrak od najbliższego budynku mieszkalnego. Opozycja szybką zmianą w prawie chciała odblokować inwestycje w rozbudowę farm wiatrowych.

Nowa polityka energetyczna: krok ku zielonej transformacji?

Decyzja Tuska o wstrzymaniu ustawy wiatrakowej może być interpretowana jako próba zbalansowania interesów różnych grup społecznych i politycznych. Jednak niektórzy eksperci i działacze ekologiczni podkreślają, że Polska potrzebuje zdecydowanych kroków w kierunku zielonej transformacji energetycznej. Ustawa wiatrakowa mogła być jednym z elementów tego procesu - informuje portal Money.pl.

Medical Inventi z dotacją UE na wdrożenie nowego innowacyjnego biomateriału za ponad 1,5 mln zł

Nadchodzące wyzwania dla nowego rządu

Przed nowym rządem stoją liczne wyzwania, w tym związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i realizacją celów klimatycznych. Decyzja o wstrzymaniu ustawy wiatrakowej może być tylko początkiem długiej drogi, jaką będzie musiał przebyć rząd, by sprostać oczekiwaniom zarówno zwolenników, jak i przeciwników zielonej transformacji.

Konsultacje rządowe kluczem do przyszłych projektów

Donald Tusk zaznacza, że wszystkie przyszłe projekty poselskie nowej większości parlamentarnej będą konsultowane z rządem. To ma zapewnić większą spójność i efektywność działań legislacyjnych, a także uniknięcie nieporozumień i konfliktów, jakie towarzyszyły ustawie wiatrakowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ