SMOK Ventures inwestuje w serbski Collabwriting. Startup pomaga tworzyć unikalne spostrzeżenia dla informacji z internetu

smok vc
Collabwriting koncentruje się na umożliwieniu swoim klientom przekształcenia znalezionych informacji nie tylko w podsumowania, ale i spostrzeżenia.
Collabwriting tworzy rozszerzenie przeglądarki, które upraszcza udostępnianie treści, komentowanie i współpracę nad online discoveries. Startup pozyskał ponad 1 mln euro w rundzie prowadzonej przez SMOK Ventures, do której dołączył syndykat obejmujący Underline Ventures, Credo, Fiedler, Forthech, Startup Wise Guys, V7 Capital oraz anioł biznesu Xenia Muntean z Planable.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!


Finansowanie zostanie wykorzystane do ulepszenia Collabwriting for Teams, wprowadzenia nowych funkcji AI oraz powiększenia zespołu i bazy użytkowników.

Założyciele spółki, Ivan i Sandra, poznali się podczas pracy w innym startupie, który Ivan założył wcześniej. Potem, gdy kolejny produkt – Collabwriting – przeszedł testy i działania marketingowe, zespół zdał sobie sprawę z jego potencjału wykraczającego poza zwykłe gromadzenie informacji. 

Collabwriting zaczął przyciągać użytkowników z różnych zawodów, takich jak prawo, doradztwo czy badania i rozwój, szczycąc się obecnie ponad 1700 aktywnymi użytkownikami tygodniowo i przewidując uruchomienie nowej wersji zespołowej.

How to Web był strzałem w 10!

Co więcej, ich udział w  konferencji How to Web w zeszłym roku, gdzie wygrali główną nagrodę w wysokości 880 tys. euro, pomógł przygotować grunt pod działania związane z pozyskaniem finansowania.

– Bycie częścią How to Web było niesamowitym doświadczeniem. Przyjechaliśmy z oczekiwaniem rozpoczęcia naszej podróży pozyskiwania funduszy i opuściliśmy ją, mając społeczność oddanych inwestorów gotowych pomóc nam w rozwoju i skalowaniu - powiedział Idjoski.

Ralic, który pełni funkcję CTO firmy, wyjaśnia, że podczas gdy przestrzeń jest pełna generatywnych rozwiązań AI, które mogą jedynie podsumować to, co już tam jest, Collabwriting koncentruje się na umożliwieniu swoim klientom przekształcenia znalezionych informacji w unikalne spostrzeżenia i zapewnienia im przewagi.

Jak zdradzili założyciele, połowa funduszy zostanie przeznaczona na rozwój produktu, a pozostałą część wykorzystają na rozwój firmy.

SMOK Ventures rozwija drugi fundusz

SMOK się dopiero rozpędza. Na początku tego roku poinformował o powstaniu drugiego funduszu. Jednym z inwestorów został PFR Ventures, a w planach jest realizacja nawet 24 inwestycji w startupy. 

Polsko-amerykański fundusz inwestycyjny zebrał łącznie 100 mln złotych na inwestycje w ramach swojego drugiego wehikułu. Formalnie wystartował on pod koniec 2022 roku, ale przedstawiciele SMOK Ventures nie ogłaszali go publicznie. Do grona pierowtnych inwestorów należało 60 osób: większość z nich to przedsiębiorcy z regionu Środkowej i Wschodniej Europy, w tym założyciele trzech regionalnych jednorożców, były szef Google na region CEE czy wcześni pracownicy firm takich jak Data Dog czy Sumologic pochodzący z naszego regionu.

SMOK zasilił białoruski startup

Natomiast niespełna 2 miesiące temu SMOK Ventures zainwestował w FAMS, który pomaga budować rodzicom silniejsze więzi emocjonalne z dziećmi. Spółka zebrała 400 000 dolarów (1,6 mln zł) w ramach rundy pre-seed. FAMS planuje wykorzystać pozyskany kapitał na rozwój produktu, pozyskiwanie użytkowników i eksplorację nowych rynków międzynarodowych.

Założycielki FAMS to białoruskie emigrantki: Helene Malyutina (CEO) i Darya Kolkovskaya (COO). Darya jest praktykującym psychologiem rodzinnym od ponad 10 lat i certyfikowanym specjalistą. Jak zapewniają twórczynie firmy, aplikacja zapewnia mamom i tatom sprawdzone, skuteczne hacki na typowe wyzwania, spersonalizowane programy pielęgnujące rozwój dziecka oraz angażujące rytuały mające na celu ustanowienie zdrowych nawyków. Co więcej, w aplikacji dostępny jest wyspecjalizowany chatbot AI zapewniający wsparcie 24/7.

SMOK Ventures sfinansował dewelopera gier

SMOK Ventures sfinansował dewelopera gier

Frying Jelly pozyskało środki na rozwój w łącznej wysokości 1 000 000 złotych od polsko-amerykańskiego funduszu venture capital SMOK Ventures. W III kwartale br. firma wypuści pierwszą grę, Frying Jelly.

ZOBACZ RÓWNIEŻ