Słabe nastroje w polskich firmach. Kryzys uderza głównie w duże biznesy?

Polski Ład
Ulotka reklamująca Polski Ład, fot. Shutterstock
57 proc. firm w Polsce uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie CBM Indicator.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

57 proc. przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach, przy uwzględnieniu szczególnie otoczenia regulacyjnego i administracyjnego, pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 39 proc. nie widzi znaczącej zmiany, a dla 4 proc. warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość firmy duże.

W poprzednim badaniu, w lutym br., odsetek firm, które uznały, że warunki się pogorszyły był wyższy i wyniósł 65 proc.

Polski Ład. Będą zmiany dla firm

Gorsze warunki dla dużych firm

Warunki działalności gospodarczej pogorszyły się dla 60 proc. dużych firm oraz  57 proc. małych i średnich. Nie zauważyło znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu 39 proc. małych przedsiębiorstw oraz 38 proc. średnich i dużych.

Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są raczej niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 51 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 44 proc. jest pozytywnie usposobiona. Najbardziej pesymistycznie (62 proc.) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm dużych. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie osiągnął 52 proc., a małych 50 proc.

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 61 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 64 proc. dużych i średnich oraz 60 proc. małych. 31 proc. firm ma pozytywne nastawienie (32 proc. małych, 28 proc. średnich i 26 proc. dużych). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ