Rekord płatności zbliżeniowych. Płacimy już prawie wyłącznie bezstykowo

płatności zbliżeniowe
Fot. shutterstock.
Polska jest prymusem płatności cyfrowych. Kartą zapłacimy już niemal wszędzie - a świadczy o tym nowy rekord płatności zbliżeniowych. Jak informuje NBP taki rodzaj rozliczenia stanowi 99,5 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polscy konsumenci nadal biją rekordy w korzystaniu z płatności zbliżeniowych. Najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski pokazują, że w IV kwartale 2022 roku udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie płatności bezgotówkowych w terminalach POS osiągnął niezwykły poziom - aż 99,5 proc. To oznacza, że prawie wszystkie transakcje w sklepach odbywają się już za pomocą zbliżenia kart.

Wzrost wartości transakcji bezgotówkowych

Portal bankier.pl zauważa, że pod względem wartości transakcji, udział płatności zbliżeniowych w ogólnym obrocie bezgotówkowym wyniósł rekordowe 96,2 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału, wartości te wynosiły odpowiednio 98,8 proc. i 95,4 proc.

2 miliardy płatności zbliżeniowych

W ciągu IV kwartału 2022 roku w Polsce przeprowadzono aż 2 miliardy transakcji zbliżeniowych. Mimo że liczba ta zmniejszyła się o 62,5 mln w porównaniu z poprzednim kwartałem, wartość transakcji wyniosła 130,3 mld zł i była większa o 4,3 mld zł (czyli o 3,4 proc.) w porównaniu z III kwartałem 2022 r. Średnia wartość pojedynczej transakcji wyniosła 65,4 zł i była większa o 6,6 proc. niż w poprzednim kwartale.

Będzie zwrot pieniędzy za opakowania. Projekt systemu kaucyjnego trafi pod obrady lada dzień

44,5 mln kart płatniczych w portfelach Polaków

Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec 2022 roku liczba kart płatniczych w portfelach Polaków wyniosła ogółem 44,5 mln, co oznacza wzrost o 468 tys. w porównaniu z końcem września 2022 roku. W IV kwartale 2022 roku liczba aktywnych kart wzrosła o 395 tys., co stanowi wzrost o 1,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Warto zaznaczyć, że kartę uważa się za aktywną, jeśli została użyta do przynajmniej jednej transakcji gotówkowej lub bezgotówkowej w danym kwartale.

Visa i Mastercard dzielą się rynkiem

Pod względem organizacji płatniczych dominującą pozycję na polskim rynku zajmuje nadal Visa, której karty stanowią 52,9 proc. wszystkich wydanych w Polsce kart płatniczych. Mastercard zajmuje drugie miejsce, posiadając 46,9 proc. udziału w rynku.

Zakaz dla elektryków w podziemnych garażach? Wspólnoty szykują uchwały

ZOBACZ RÓWNIEŻ