Przedsiębiorcy w potrzasku składki zdrowotnej: Rząd cofa wyborczą obietnicę

Tusk
Donald Tusk wycofuje się z obietnicy danej przedsiębiorcom. / fot. shutterstock.
Premier Donald Tusk, reprezentujący Koalicję Obywatelską, obiecał ulgę finansową, która miała odciążyć budżety tysięcy polskich biznesów. Teraz, gdy nadszedł czas realizacji, rząd musi przyznać: obiecanych zmian nie będzie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W okresie kampanii wyborczej obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i osób samozatrudnionych brzmiała jak obietnica złotych gór. Wielu przedsiębiorców głosowało na demokratyczną opozycję w związku z tą deklaracją szefa Koalicji Obywatelskiej. Obecnie rząd wycofuje się z swojej hojnej oferty. Powód? Brak środków w budżecie państwa - relacjonuje portal Money.pl.

Przedsiębiorcy w potrzasku składki zdrowotnej: Rząd cofa wyborczą obietnicę

Koalicja Obywatelska z wielkim rozmachem zapowiadała reformę naliczania składki zdrowotnej, wręcz obiecując powrót do ryczałtowego systemu rozliczeń. "Koniec z absurdem" - głosił jeden z punktów "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów" - głównego programu wyborczego obecnie największej siły politycznej w Polsce. Tymczasem przedsiębiorcy muszą przełknąć gorzką pigułkę, bo obiecanych zmian w tym roku nie doczekają.

Zmiana wysokości składki zdrowotnej

Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana, podkreśla w rozmowie z portalem Money.pl, że decyzja o wycofaniu się z obietnicy nie jest zaskoczeniem. Zmiana systemu oznaczałaby finansową rewolucję, na którą budżet państwa po prostu nie może sobie pozwolić. Wyjaśnia, że poprzedni rząd, podnosząc wysokość składki zdrowotnej, wyeliminował dotację do Narodowego Funduszu Zdrowia z budżetu, przez co system opieki zdrowotnej nie zyskał nowych środków mimo wzrostu składek. Gdyby teraz powrócić do wcześniej obowiązujących regulacji w samym systemie ochrony zdrowia zabrakłoby 10 mln złotych - wskazują szacunki przedstawiane przez Przemysława Pruszyńskiego, 

Co dalej ze składką zdrowotną dla przedsiębiorców?

Na razie rząd proponuje jedynie uproszczenie zasad rozliczania składki zdrowotnej, oferując stałą miesięczną kwotę takiego obciążenia. Rozważana jest też druga opcja, czyli pozostawienie przedsiębiorcom wyboru między płaceniem składki od przychodu albo dochodu. Ta wersja ma być dostępna dopiero w 2025 r. A to i tak nie to na co liczyli właściciele firm.

Postęp jest dobry. "Jestem wielkim przeciwnikiem tego, co się mówi o generatywnej AI, bo to żadna inteligencja"

Złamana obietnica wyborcza. Jakie usprawiedliwienie ma rząd

Konfederacja Lewiatan nie ustaje w apelach o wprowadzenie ryczałtowanej składki zdrowotnej, równej dla wszystkich przedsiębiorców. Z kolei Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, argumentuje na łamach Money.pl, że składka zdrowotna nie powinna być uzależniona od dochodu, jeśli wszyscy obywatele mają równy dostęp do publicznej opieki zdrowotnej.

Nie możemy zapominać, że Polski Ład podniósł kwotę wolną od podatku kosztem m.in. wyższej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

- Jakiekolwiek zmiany w tej chwili związane z powrotem do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej wiązałyby się więc z koniecznością obniżenia kwoty wolnej od podatku, czego dziś nikt nie bierze pod uwagę – wyjaśnia portalowi Money.pl prof. Paweł Wojciechowski.

Rząd stoi przed trudnym zadaniem: jak zreformować system podatkowo-składkowy, nie naruszając przy tym delikatnej równowagi finansów publicznych. Zmiana składki zdrowotnej to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi musi się zmierzyć obecna administracja. Ekonomiści i przedsiębiorcy apelują o kompleksowe zmiany, które przyniosłyby ulgę nie tylko biznesowi, ale i całemu społeczeństwu.

Sprzątanie po Polskim Ładzie

Oprócz braku środków i potężnego deficytu w kasie państwa nowy rząd mierzy się z innymi problemami: stara się zmniejszyć perturbacje dla obywateli, jakie wprowadził "Polski Ład" flagowy program PiS, który przez licznych ekspertów oraz samozatrudnionych nazywany był "bublem prawnym". Sprzątanie po tych
reformach jest czasochłonne.

Zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców miała być kluczowym punktem programu Koalicji Obywatelskiej. Teraz, w obliczu finansowych ograniczeń, obietnica ta wydaje się być daleka od realizacji. Przedsiębiorcy, już znużeni ciągłymi zmianami i niepewnością, oczekują jasnych i stabilnych rozwiązań, które pozwolą im planować i rozwijać swoją działalność w przyszłości.

Francja przeciw roślinnym zamiennikom mięsa: Koniec z "wegańskim stekiem"

ZOBACZ RÓWNIEŻ