Koniec z niskimi składkami zdrowotnymi dla przedsiębiorców? To element "Nowego Ładu"

Konferencja prasowa nt. budżetu Fot: Krystian Maj/KPRM
Konferencja prasowa nt. budżetu Fot: Krystian Maj/KPRM
Podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz plan zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 7 proc. PKB oznacza, że rząd szuka dodatkowych pieniędzy. Jak pisze Gazeta Wyborcza, w ramach Nowego Ładu zostanie podniesiona składka zdrowotna dla "najlepiej zarabiających" - ponad 7,6 tys. złotych miesięcznie oraz przedsiębiorców.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, szczegóły Nowego Ładu mają zostać ogłoszone w sobotę, 20 marca. Do tej pory pojawiły się jedynie niewielkie "przecieki". Mowa jest m.in. o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do nawet 30 tys. złotych oraz zwiększeniu nakładów na służbę zdrowia - do 7 proc.

Ten ostatni pomysł mają sfinansować, tu cytat, "osoby najlepiej zarabiające". W praktyce chodzi o osoby, które zarabiają na rękę co najmniej 7,6 tys. złotych miesięcznie - czyli podwójną średnią krajową. Stanie się to przez nie przez podniesienie wysokości składki zdrowotnej, ale ograniczając możliwość odliczenia składki od podatku. Ten pomysł dotyczy osób zatrudnionych, ale rząd przygotował także plan dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną uzależnioną od dochodu?

Najważniejsza zmiana to rezygnacja ze stałej, zryczałtowanej składki zdrowotnej, która obecnie wynosi 381 zł miesięcznie. Miałaby ona zależeć od dochodów. Szczegołów brakuje, ale jak podaje Gazeta Wyborcza, dziś osoba zarabiającą podwójną, średnią pensję miesięczną, płaci na składkę zdrowotną 822 zł a przedsiębiorca, niezależnie od dochodów, 381 zł.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ