Praca zdalna nie wpływa na produktywność – wynika z badania Rezerwy Federalnej

Praca zdalna nie wpływa na produktywność – wynika z badania Rezerwy Federalnej
Rezerwa Federalna wzięła się za mierzenie produktywności. Okazało się, że praca zdalna absolutnie jej nie zagraża.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Branże w USA, które są bardziej przystosowane do pracy zdalnej, nie odnotowały większego wzrostu — ani spadku — produktywności od 2020 roku, w porównaniu z branżami, które wymagają więcej pracy w biurze. Takie wnioski płyną z najnowszych badań Rezerwy Federalnej Banku San Francisco.

Chociaż zmiana w kierunku pracy zdalnej przekształciła społeczeństwo na wiele sposobów, to "mało dowodów w danych branżowych wskazuje, że przejście na pracę zdalną i hybrydową znacząco ograniczyło lub zwiększyło tempo wzrostu produktywności". Ekonomiści z Rezerwy Federalnej San Francisco pod przewodnictwem Johna Fernalda w badaniu opublikowanym we wtorek na stronie banku podkreślają, że praca zdalna nie poprawia, ale też nie pogarsza produktywności.

Praca zdalna to równie dobra produktywność

Badacze przeanalizowali trendy produktywności w 43 branżach — w tym w produkcji chemikaliów, handlu detalicznym oraz zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych — i przydzielili każdej branży "ocenę telepracy" na podstawie mieszanki zawodowej w branży i udziału stanowisk, które można wykonywać zdalnie.

"Jeśli praca zdalna zwiększa produktywność w znaczący sposób, powinna poprawić wydajność, szczególnie w tych branżach, gdzie telepraca jest łatwa do zorganizowania i powszechnie przyjęta, takich jak usługi profesjonalne, w porównaniu z tymi, gdzie zadania muszą być wykonywane osobiście, takich jak restauracje" — napisali Fernald i współautorzy.

Jednak po uwzględnieniu przedpandemicznych trendów w branży eksperci stwierdzili niewielki statystyczny związek między produktywnością a rozpowszechnieniem pracy zdalnej od czasu pandemii.

Zamieszanie spowodowane Covid-19 spowodowało ogromny wzrost telepracy. W swoim szczycie, ponad 60% dni pracy odbywało się zdalnie, w porównaniu do zaledwie 5% przed pandemią. I chociaż wiele amerykańskich firm naciska na pracowników, aby wrócili do biura, na razie przetrwał głównie model hybrydowy, z około 30% dni pracy wykonywanych zdalnie (dane na grudzień 2023 roku).

Nie można natomiast powiedzieć, że praca zdalna oznacza mniejszą produktywność. Pracownicy wykonujący pracę z domu czy po prostu poza biurem są równie produktywni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ