Polskie Nagrody Różnorodności rozdane. Poznajcie laureatów! [GALERIA]

Polskie Nagrody Różnorodności
Polskie Nagrody Różnorodności / Fot. Michał Mutor
Katarzyna Dowbor, Andrzej Seweryn, Piotr Jacoń, Michał Szpak oraz kobieca reprezentacja Polski w ampfutbolu – odebrali tytuły Ambasadorów Różnorodności przyznane przez redakcję „My Company Polska”. Polskie Nagrody Różnorodności trafiły również do firm, które wprowadzają różnorodność.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dzięki wam świat jest lepszy – mówił do nagrodzonych aktor Andrzej Seweryn. W trakcie gali przekonywał, że demokracji i różnorodności trzeba wciąż bronić. - Nic nie jest zdobyte raz na zawsze. To, co dzisiaj tu widzę i słyszę, przekażę moim dzieciom, mieszkającym we Francji – mówił, robiąc aluzję do wyników francuskich eurowyborów, w których radykalna prawica uzyskała wyjątkowo dobry wynik.

Dziennikarka Katarzyna Dowbor jak zwykle wykazała się ogromnym dystansem do siebie. - Zawsze byłam inna: ruda, piegowata, a teraz jestem starsza – mówiła. Nagrodę otrzymała za udowadnianie, że dziennikarstwo telewizyjne to zajęcie także dla osób dojrzałych oraz za pokazywanie, że niezależnie od wieku można z sukcesem realizować nowe projekty. - Wiek to tylko liczba. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę pokazywać, jak różnorodny jest świat – mówiła ze sceny.

Dziennikarz Piotr Jacoń, ojciec transpłciowej córki, został wyróżniony za dziennikarstwo przełamujące tabu i otwierające oczy na potrzeby drugiego człowieka oraz za działanie na rzecz osób transpłciowych, równości małżeńskiej i tęczowych rodzin. - Myślę w tym momencie także o ludziach, którzy nie przyjmują różnorodności. Czasami mamy chęć, żeby ich odsunąć na bok. Ale jako ambasador widzę w nich osoby, które po prostu jeszcze czegoś nie zrozumiały. To jest zadanie dla nas, żeby się to zmieniło - mówił.

Michał Szpak wyznał, że w swoim życiu natrafiał na ludzi, którzy nie zabraniali mu bycia różnorodnym. - Życzę każdemu, by na swojej drodze spotykał ludzi, którzy pozwalają na „inność” - powiedział.

Przedstawicielka pierwszej w Polsce kobiecej reprezentacji w ampfutballu dziękowała koleżankom z drużyny. – To są niesamowite dziewczyny, które na co dzień pokazują, że niemożliwe nie istnieje. Obiecuję, że będziemy robić tak dalej – mówiła Anna Omielan.

Polskie Nagrody Różnorodności wręczono też firmom, które wyróżniają się w działaniach na rzecz włączania. W kategorii „Wiek”, nagroda za działania na rzecz inkluzywności wiekowej powędrowała do BNP Paribas. W kategorii „Niepełnosprawność”, za działania na rzecz włączenia w rynek pracy osób z niepełnosprawnościami, a także ich integracji w społeczeństwie, uhonorowano firmę Skanska. W kategorii „Płeć” za wyrównywanie szans osób różnych płci w biznesie i społeczeństwie, nagroda trafiła do Orange. Za działania na rzecz stworzenia miejsca pracy przyjaznego osobom LGBT+, a także takiej zmiany społecznej, która dąży do poprawy położenia osób nieheteronormatywnych nagrodzono z kolei Federację Znaki Równości. W kategorii Dialog Międzykulturowy, za działania na rzecz integracji pracowników innych kultur i narodowości, a także poprawy położenia mniejszości kulturowych, etnicznych i wyznaniowych w społeczeństwie, nagrodzono prowadzoną przez uchodźczynie restaurację Kobiety Wędrowne. W kategorii neuroróżnorodność, za działania na rzecz włączenia osób neuroatypowych na rynku pracy, a także ich integracji w społeczeństwie, nagrodzono UBS.

Przyznano też nagrody w kategoriach specjalnych. Tytuł „Przedsiębiorstwa różnorodności” otrzymała firma AstraZeneca, a „Menadżerem różnorodności” ogłoszono Dobrawę Gawęcką, dyrektorkę zarządzająca JP Morgan Poland Services. W kategorii „Inicjatywa społeczna” nagrodzono Instytut Miast Praw Człowieka „za konsekwentne i skuteczne przekonywanie samorządowców, w tym włodarzy największych polskich miast, do różnorodności i praw człowieka oraz pomoc we wdrażaniu strategii równościowych i polityk antydyskryminacyjnych”.

Polskie Nagrody Różnorodności to jedyne w Polsce wyróżnienia dla firm, organizacji i osób, które w swojej działalności promują różnorodność, równość i inkluzywność, zarówno wewnątrz organizacji, jak i w odniesieniu do otoczenia biznesowego. Przyznaje je redakcja „My Company Polska” oraz kapituła. W tym roku odbyła się już druga edycja nagród. Galę ich wręczenia, która odbyła się w Małej Warszawie, uświetnił występ zespołu Ritmo Bloco oraz występ w wykonaniu Gąsia, drag queen znanej m.in. z udziału w programie „Czas na Show. Drag Me Out”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ