Polski Ład. Kto zyska kto straci? Znamy nowe szczegóły!
Tadeusz Kościński, minister finansów, fot. Kancelaria Premiera, flickr.comZgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, kwota wolna od podatku zostanie podwyższona do 30 tys. złotych. Ponadto rząd chce podwyższyć tzw. drugi próg podatkowy z 85,5 tys. złotych do 120 tys. złotych. Jak zapowiedział minister finansów oznacza to, że nawet 600 tys. osób przejdzie z opodatkowania na poziomie 32 proc. na 17 proc. Łącznie w kieszeniach Polaków ma zostać 8 mld złotych.
Na zmianie najwięcej skorzystają osoby, które zarabiają do 6 tys. złotych brutto. Miesięcznie w ich portfelach zostanie dodatkowo od kilkunastu do ponad 150 złotych - w zależności od zarobków.
W ustawie znajdą się także zapisy o zmianach w składce zdrowotnej. Zostanie ona uzależniona od przychodów a przedsiębiorcy nie będą mogli jej wliczać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego względu najbardziej ucierpią ci, którzy zarabiają najwięcej. Według różnych wyliczeń na zmianach wynikających z Polskiego Ładu zaczną tracić ci, którzy zarabiają ponad 12 tys. złotych brutto miesięcznie.
Ministerstwo finansów podczas ogłaszania szczegółów projektu nowelizacji ustawy informowało także o innych, pozytywnych z punktu widzenia przedsiębiorców. To m.in. estoński CIT czy też zmiany w obszarze ryczałtu.
Z drugiej strony ministerstwo chce zamrozić możliwość rozliczania się za pomocą tzw. karty podatkowej. Dla przedsiębiorców, którzy dziś korzystają z tego rozwiązania, nic się nie zmieni, ale inni stracą możliwość przejścia na ten sposó rozliczania się z fiskusem.
Jak wynika z zapowiedzi rządu, zmiany mają wejść w życie od początku 2022 roku. Póki co czekamy na opublikowanie projektu ustawy.