Polska na rozdrożu zawodowym: Odwaga w zmianie branży gwarancją przyszłego sukcesu

Reskiling
Fot. shutterstock.
Aż 56% respondentów rozważa przejście do innej branży, z czego znacząca część kieruje swoje zainteresowania w stronę sektora IT. Motywacją nie jest tu niestabilność obecnych miejsc pracy, ale przede wszystkim perspektywa wyższych zarobków i lepszych możliwości rozwoju - wynika z badań Future Colars, finansowanych przez Amazon.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy Polacy wykazują zaskakującą elastyczność i otwartość na zmiany. Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez Future Collars, ponad 70% pracujących w Polsce czuje się pewnie w swoich obecnych zawodach. Jednak to nie zapobiega im w rozważaniu drastycznych zmian zawodowych, w tym przebranżowienia. Co więcej, wydaje się, że zmiana ta nie jest podyktowana strachem przed automatyzacją, lecz świadomą decyzją o poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia i rozwoju zawodowego.

Przebranżowienie w Polsce – krok w stronę IT

Autorką badania "Reskiling - przebranżowienie oczami Polaków" była Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Bardzo się cieszę z wniosków, jakie przyniosło to badanie. Widać, że Polacy dokonują próby poznania siebie, swoich potrzeb i oczekiwań oraz zrozumienia tego czego właściwie chcą w życiu zawodowym. Pojawia się przestrzeń do myślenia, jak chcę rozwijać swoją karierę - mówiła ekspertka.

Dzięki dr hab. Katarzynie Sekścińskiej dowiadujemy się, żę Polacy są ogólnie zadowoleni ze swojej pracy, ale nadal ponad połowa rozważa zmianę branży, a co trzeci z nich już zaczyna coś robić, żeby zmienić branżę, w której działa. Z czego znacząca część (56 proc. badanych) kieruje swoje zainteresowania w stronę sektora IT. Motywacją nie jest tu niestabilność obecnych miejsc pracy, ale przede wszystkim perspektywa wyższych zarobków i lepszych możliwości rozwoju.

Jak podejść do wdrożenia AI w organizacji? [WYWIAD]

Polki chcą pracować w sektorze IT

Interesujące jest, że to właśnie kobiety w większym stopniu niż mężczyźni są otwarte na zmiany ścieżki kariery, co może wskazywać na zmianę trendów i postaw na rynku pracy. Niemniej jednak, mimo potencjału i gotowości do zmian, udział kobiet w branży IT w Polsce nadal pozostaje stosunkowo niski.

Z badania wynika, że kobiety mogą napotykać na swojej drodze do IT bariery ze stereotypów i niepewności co do własnych umiejętności. Ekspertki z Future Collars i Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zwracają uwagę, że przekroczenie tych barier może otworzyć przed kobietami drzwi do sektora technologicznego, w którym ich analityczne myślenie i umiejętności pracy zespołowej są wyjątkowo cenne.

Rola pracodawców w przebranżowieniu

Marta Dworowska z Amazon wskazuje na istotną rolę globalnych liderów w promowaniu i wspieraniu kobiet w ich rozwoju zawodowym, szczególnie w obszarze technologii. Pracodawcy, poprzez tworzenie odpowiednich programów wsparcia i promowania różnorodności, mogą mieć znaczący wpływ na zwiększenie udziału kobiet w IT.

Z badania wynika również, że chęć przebranżowienia napędzana jest nie tylko kwestiami finansowymi, ale również perspektywami rozwoju zawodowego i dynamicznym postępem sektora technologicznego. To pokazuje, że Polacy są gotowi inwestować w swoją przyszłość, a rynek pracy w Polsce ewoluuje w kierunku bardziej elastycznych i przyszłościowych modeli kariery.

Przyszłość należy do śmiałych

Przejście do sektora IT nie jest jednak łatwe. 64 proc. badanych postrzega ten proces jako trudny. Jednak zarobki wciąż pozostają największą pokusą dla młodych. Co ciekawe większość badanych uważa, że do podjęcia pracy w IT nie są potrzebne specjalistyczne studia. Na rynku jest wiele kursów, które przygotowują do pierwszej pracy w roli programisty. Jak zapewniają założycielki Future Collars - często firmy chcą inwestować w szkolenie pracowników pod kątem konkretnych systemów informatycznych, więc głównym zadaniem jest zdobycie podstawowej wiedzy, która umożliwia dalsze samokształcenie.

Badania Future Collars jasno pokazują, że polski rynek pracy dojrzewa do wielkich zmian. Świadomość własnych kompetencji i gotowość do podjęcia ryzyka przebranżowienia mogą być kluczem do osobistego sukcesu wielu Polaków. W tych zaskakujących wynikach badawczych kryje się zarówno wyzwanie dla pracowników, jak i pracodawców, aby tworzyć środowisko wspierające rozwój i wykorzystywanie pełnego potencjału zawodowego obywateli.

Szansa dla startupów z branży czystych technologii. Rusza druga edycja programu Hello CleanTech

ZOBACZ RÓWNIEŻ