Polska branża gamingowa na targach Gamescom

Gamescom
Targi Gamescom w Kolonii, fot. Shutterstock
Przedstawiciele kilkudziesięciu firm z branży gamingowej wezmą udział w największych europejskich targach Gamescom. Wydarzenie potrwa do 26 sierpnia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

24 sierpnia 2022 r. rozpoczęły się największe targi gier interaktywnych i rozrywki w Europie Gamescom. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już po raz trzeci jest obecna na tym wydarzeniu. W tym roku polska obecność na targach zostanie podkreślona stoiskiem narodowym o powierzchni ponad 200 mkw. W jego ramach odbędzie się promocja ponad 60 polskich firm, z czego ponad 40 jest obecnych osobiście.

Zobacz najnowsze informacje ze świata polskiego gamingu

Targi Gamescom w Kolonii

Targi Gamescom, które odbywają się w Kolonii, corocznie odwiedza ponad 350 tys. osób, a swoje gry prezentuje ponad 1000 wystawców z całego świata. W tym roku organizatorzy zapowiadają około 1100 wystawców z 53 krajów.

W ostatnich latach Polska stałą się dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem branży gier. Powstało wiele niezależnych firm zajmujących się ich tworzeniem. Aktywnie działa tutaj ponad 460 podmiotów zajmujących się produkcją oraz wydawaniem gier wideo. Według wydanego przez PARP raportu „The Game Industry of Poland 2021” w 2020 roku przychody polskiej branży gier wyniosły 969 mln euro. Eksport generuje blisko 96% przychodów polskiej branży gier. Branża, po roku pełnym ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, wciąż dynamicznie się rozwija. Polska jest niezaprzeczalnym liderem w produkcji gier na PC. W „Top 200 Steam wishlists” (ranking najbardziej oczekiwanych tytułów) Polska wysunęła się na globalne prowadzenie z 38 tytułami gier w sierpniu 2021 roku. Dodatkowo w Polsce jest ponad 20 mln graczy i aż 80% z nich to osoby dorosłe. 

Gaming ma potencjał

– Gamedev to stosunkowo młoda i jednocześnie najdynamiczniej rozwijająca się obecnie branża przemysłu kreatywnego. Z naszego raportu „The Game Industry of Poland 2021” wynika, że wzrost przychodów branży gier w Polsce, w ujęciu rok do roku, od trzech lat utrzymywał się na poziomie blisko 30%, a w 2020 r. jeszcze przyspieszył. Wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, publikujących swoje raporty finansowe, 73% odnotowało wzrost przychodów. W 2021 r. liczba osób zatrudnionych w branży gier w Polsce wzrosła o 24% w stosunku do roku poprzedniego – podkreśla prezes PARP Dariusz Budrowski.

Na polskim stoisku narodowym zwiedzający mają okazję poznać ofertę prezentujących się tam firm, ale także spróbować swoich sił w strefie gamingowej, w której każdego dnia targów prezentowane są inne tytuły polskich twórców. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ