PAGRA i Galileo Green Energy łączą siły, aby rozwijać sektor instalacji fotowoltaicznych dla biznesu

Kornel Dybul
Kornel Dybul, fot. materiały prasowe
PAGRA chce być liderem projektów ESCO oraz instalacji fotowoltaicznych dla biznesu. Spółka podpisała umowę z europejskim inwestorem Galileo Green Energy (GGE), który obejmie 35 proc. udziałów w spółce oraz sfinansuje jej dalszy rozwój. To pierwsza inwestycja GGE w tym segmencie w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Dynamicznie się rozwijamy i dążymy do uzyskania pozycji lidera transformacji energetycznej dla biznesu. Stawiamy na jakość i nowatorstwo rozwiązań, a podpisanie umowy z Galileo Green Energy, dowodzi, że mimo relatywnie krótkiej historii działalności zdobyliśmy już rozpoznawalność i zaufanie na rynku. Zaangażowanie finansowe i know-how Galileo pozwoli nam realizować jeszcze większe projekty oraz zapewnić finansowanie instalacji fotowoltaicznych dla klientów biznesowych, którzy w ostatnim czasie zostali dotknięci znaczącymi podwyżkami cen energii. Takie finansowanie w formule ESCO pozwoli firmom zrealizować znaczące oszczędności w kosztach działalności bez zaangażowania swoich środków finansowych. Widzimy coraz większe zainteresowanie taką ofertą ze strony firm, ale także przedsiębiorstw użyteczności publicznej – zaznacza Kornel Dybul, prezes PAGRA Sp. z o.o.

PAGRA przez pierwsze pięć miesięcy tego roku osiągnęła przychody na poziomie wyższym, niż przez cały 2021 rok. W chwili obecnej spółka posiada 3 spółki celowe z własnymi projektami farm fotowoltaicznych o mocy łącznej 34 MW. Do końca 2025 roku PAGRA chce posiadać własny portfel kilkuset MW projektów farm fotowoltaicznych. Umowa z GGE pozwoli jej kontynuować dynamiczny rozwój.

- W całej Europie inwestujemy w obszarze energetyki odnawialnej, głównie w projekty farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych. W tym momencie mamy już w portfelu ponad 4 GW projektów. Podstawą naszej strategii jest współpraca z wiarygodnymi partnerami – deweloperami rozwijającymi takie projekty. Znamy dobrze polski rynek i mamy długoterminowy horyzont inwestycyjny. Wspólnie z PAGRA zamierzamy rozwijać działalność w sektorze ESCO oraz własnych projektów farm fotowoltaicznych – komentuje Oskar Eidem, Business Development Director, Galileo Green Energy.

Galileo Green Energy to europejska platforma inwestująca w energetykę odnawialną. GGE ma siedzibę w Mediolanie i jest już aktywna na kilku rynkach europejskich, m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Szwecji, a od niedawna – w Polsce. GGE powstało w 2020 roku z inicjatywy Ingmara Wilhelma, prezesa GGE z wieloletnim doświadczeniem w branży, oraz Morrison & Co. – wywodzącego się z Australii funduszu zarządzającego alternatywnymi aktywami. Do Morrison & Co dołączyły 3 kolejne fundusze z Australii i Nowej Zelandii, aby stworzyć nową platformę energii odnawialnej o początkowym kapitale 220 mln euro.

Galileo Green Energy obejmie 35 proc. udziałów w PAGRA, a zawarta umowa inwestycyjna przewiduje możliwość zwiększenia zaangażowania GGE po 24 miesiącach. Wartość transakcji nie została ujawniona. Za organizację finansowania po stronie PAGRA odpowiadał m.in. Jarosław Grzywiński, były Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, lider rynków kapitałowych BCC. Transakcję ze strony kupującego prowadziła mec. Karolina Mądrzycka z kancelarii DLA Piper wraz z dedykowanym zespołem pod nadzorem merytorycznym mec. Jacka Gizińskiego, a ze strony PAGRA – mec. Paweł Mardas i Szymon Balcerzak z Kochańscy & Partners.

Do Zarządu spółki w dniu transakcji weszli Kamil Ziegler (reprezentujący Galileo Green Energy) oraz Krzysztof Fabisz. Prezesem Zarządu pozostał Kornel Dybul, który chce kontynuować dalsze wzrosty i silny rozwój spółki w kolejnych okresach.

- Lata 2023-2025 okażą się kluczowe dla projektów zielonej energii w Europie, a spółki z sektora „EnergyGreenTech” mogą stać się kołem zamachowym rynków kapitałowych w tym okresie. To nowy trend inwestycyjny na najbliższe lata, a być może nawet na kolejne dekady – wskazuje Jarosław Grzywiński, doradca Zarządu PAGRA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ