OTB Ventures inwestuje w szwajcarską spółkę Synthara. Startup pozyskał 11 mln dolarów

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Synthara opracowuje projekty chipów, aby przyspieszyć działanie urządzeń przenośnych z aplikacjami na bazie AI. W ostatniej rundzie prowadzonej przez Vsquared Ventures startup pozyskał 11 mln dolarów. Inni inwestorzy, którzy dorzucili się do finansowania to: OTB Ventures, Onsight Ventures i Deep Tech Labs. Prawie 6 mln dolarów z pozyskanej kwoty pochodziło z dotacji europejskich i szwajcarskich.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Synthara chce sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na bardziej rozbudowane możliwości chipów w mniejszych urządzeniach. – Wbudowane chipy są koniem pociągowym prawie każdego urządzenia przenośnego – powiedział dla Sifted Manu Nair, współzałożyciel i dyrektor generalny Synthara – Dzięki sztucznej inteligencji, która została masowo zakłócona - wbudowane chipy mogą już nie robić wszystkiego. Nair podaje przykład aplikacji aparatu słuchowego, która mogłaby wzmocnić głos osoby, na którą patrzymy. Według foundera konwencjonalne chipy, nigdy nie byłby w stanie tego zrobić.

Nowe rozwiązanie

Nair twierdzi, że producenci urządzeń eksperymentują z kosztownymi i skomplikowanymi nowymi rozwiązaniami sprzętowymi i programowymi. Produkt Synthary o nazwie ComputeRAM, pozwala producentom urządzeń korzystać z wbudowanych chipów, do których się przyzwyczaili, jednocześnie dając im więcej funkcji opartych na AI.

– Pojawiający się paradygmat obliczeń w pamięci (IMC) ma przekształcić branżę. Synthara umożliwia łatwą integrację podstawowych zasad technologii #IMC z istniejącymi konstrukcjami chipów bez żadnych destrukcyjnych zmian w architekturze. To sprawia, że Synthara jest bardzo dobrze przygotowana do przewodzenia zmianom w branży, zapewniając natychmiastowy wzrost wydajności przy ograniczonym budżecie energetycznym w wielu kategoriach produktów i odblokowując nowe przypadki użycia, takie jak przetwarzanie głosu w czasie rzeczywistym na krawędzi w aparatach słuchowych - skomentował Karol Szubstarski, partner w OTB Ventures.


Co proponuje Synthara?

Synthara nie produkuje chipów, ale pomaga producentom urządzeń i chipów, projektując architekturę procesorów, a następnie licencjonuje własność intelektualną.

Firma twierdzi, że może uzyskać lepszą wydajność i więcej przypadków użycia wbudowanych chipów, umożliwiając coś, co nazywa się „przetwarzaniem w pamięci”. Tradycyjne chipy oddzielają pamięć komputera od jego przetwarzania, co oznacza, że muszą przesyłać dane z pamięci (np. dysku twardego) do procesora.

Projekty oprogramowania Synthara pozwalają wbudowanym chipom na wykonywanie obliczeń w jednostce pamięci, co może sprawić, że procesory te będą „100 razy lepsze, zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i opóźnień”.

Pierwszym dużym producentem urządzeń, z którym współpracuje Synthara i o którym może mówić publicznie, jest Bosch. Startup współpracuje z niemiecką firmą inżynieryjną nad różnymi przypadkami użycia, od akcelerometrów w czujnikach po mikrofony do komputerów sterowanych głosem.

Kolejne plany startupu z Zurychu

Załoga Synthary składa się z 20 osób. Projekt powstał w 2019 r. na ETH Zurich i w Instytutcie Neuroinformatyki Uniwersytetu w Zurychu. Od tego czasu startup zebrał kilka grantów i rundę seedową w 2020 r. Natomiast dzięki ostatniej rundzie Synthara planuje powiększyć swój zespół do 25 osób i będzie koncentrować się na strategii wejścia na rynek, która zakłada sprawne działanie produktu z niewielką garstką klientów, zanim ponownie pozyska fundusze w 2025 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ